Reklama
Reklama

Pl. Wolności: zamiast spotkania obrońców demokracji - manifestacja KORWiNa

Jedno ze Zgromadzeń Strażników Demokracji | fot. Włodzimierz Hoppel

Od kilku tygodni, w soboty, na poznańskim placu Wolności odbywały się Zgromadzenia Strażników Demokracji organizowane przez Komitet Obrony Demokracji lub Nowoczesną. I w tym tygodniu miało się odbyć podobne spotkanie, ale "ktoś" ubiegł organizatorów. To partia KORWiN, która zgłosiła już swoją manifestację w tym miejscu - "w obronie europejskich kobiet". Nowoczesna obawia się, że na placu królować będą hasła pełne nienawiści.

Powoli tradycją stają się sobotnie spotkania poznaniaków na placu Wolności w centrum miasta. Od kilku tygodni KOD lub Nowoczesna organizuje tu w soboty w południe Zgromadzenia Strażników Demokracji. Cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem - bierze w nich udział kilka tysięcy osób.

W najbliższą sobotę zgromadzenie także miało się odbyć, co wcześniej organizatorzy muszą zgłosić urzędnikom. Okazało się jednak, że ktoś już "zajął" plac Wolności w sobotę o 12.00 i zgłosił chęć organizacji zgromadzenia w urzędzie. To partia KORWiN, która organizuje tu "Manifestację w obronie europejskich kobiet". - W trakcie sylwestra i Nowego Roku wiele europejskich kobiet, m.in. w Kolonii i Helsinkach, stało się ofiarami molestowania seksualnego przez imigrantów z państw arabskich. Nasza manifestacja jest wyrazem solidarności z ofiarami ataków i protestem przeciwko nieodpowiedzialnej polityce imigracyjnej oraz tzw. "multi-kulti" - wyjaśniają organizatorzy manifestacji z partii KORWiN.

Nowoczesna obawia się, że ludzie nie będą świadomi, iż na placu odbywa się spotkanie niezwiązane z obroną demokracji. - Czytając to co umieszczone zostało w zapowiedzi sobotniego wydarzenia (obawiamy się), że w tę sobotę na placu Wolności słowo "Wolność" może zostać użyte w hasłach pełnych nienawiści i agresji! Jesteśmy świadomi, że sylwestrowe ataki na kobiety to sytuacje jakie nigdy nie powinny mieć miejsca! Ale to co tworzyliśmy we współpracy z KODem na poznańskim placu Wolności, może zostać zniszczone w nadchodzącą sobotę. Chcemy by wszyscy świadomie zdecydowali czy chcą brać udział w tym wydarzeniu - wyjaśnia Andrzej Szymczak, rzecznik Wielkopolskiej Nowoczesnej.

Jak oceniasz coraz liczniejsze demonstracje w Poznaniu?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

19℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
13.08 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro