Reklama
Reklama

Mein Kampf ponownie bestsellerem w Niemczech

fot. IfZ w Monachium
fot. IfZ w Monachium

Po siedemdziesięciu latach po raz pierwszy oficjalnie opublikowano Mein Kampf Adolfa Hitlera. Okazało się, że cały nakład rozszedł się w ciągu kilku dni.

O wygaśnięciu praw autorskich do Mein Kampf i planach niemieckich naukowców na wydanie biblii narodowego socjalizmu, które opatrzone byłoby krytycznym komentarzem, pisaliśmy już na naszych łamach. Za opracowanie Mein Kampf odpowiadają historycy zmonachijskiego Instytutu Historii Współczesnej, a współczesne wydanie to przede wszystkim krytyczna analiza dzieła Adolfa Hitlera. Pomysł niemieckich kolegów chwalił Marek Rezler -Oczywiście jako historyk jestem jak najbardziej za wydaniem takiego opracowania, ale pod warunkiem, że będzie ono opatrzone odpowiednimi komentarzami. To jest normalne źródło historyczne, z którego należy korzystać - mówił historyk z poznańskiego UAM.

W miniony piątek książka znalazła się na rynku. Pierwszy nakład liczył cztery tysiące egzemplarzy i błyskawicznie rozszedł się wśród zainteresowanych. Cenę obu tomów skalkulowano na 59 euro. Dziś książkę można kupić jedynie za pośrednictwem portali aukcyjnych, a cena sięga kilkuset euro. W tej chwili nie wiadomo, kiedy i w jakim nakładzie ukaże się wznowienie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega!
17℃
7℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
30 km
Stan powietrza
PM2.5
12.54 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro