Reklama
Reklama

Kaponiera do konsultacji: nowe drogi dla rowerzystów i priorytet dla tramwajów

Do niedzieli miasto czeka na opinie o projekcie wyznaczenia dodatkowych pasów dla rowerzystów na Rondzie Kaponiera. Proponuje też priorytet dla tramwajów.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak po ostrej krytyce pierwotnego projektu Kaponiery zdecydował się wprowadzić kilka rozwiązań bardziej przyjaznych dla rowerzystów. Przejazd dla rowerzystów przez Kaponierę po przebudowie miał być trudniejszy niż przed przebudową - mówi Tadeusz Mirski, Sekcja Rowerzystów Miejskich.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Urzędnicy chcą, by rowery wprowadzić na osobne pasy przeznaczone tylko dla jednośladów. Kaponierę rowerzyści, zgodnie z założeniami, będą mogli też ominąć: jadąc przez Zwierzyniecką do Mostu Teatralnego. W zależności od tego czy uczestnicy ruchu będą się czuli na tym rondzie będą mogli skorzystać z tych pasów razem z samochodami, albo będą mogli skorzystać z objazdów całego ronda dookoła - mówi Tadeusz Nawalaniec, zastępca dyrektora ZDM.

Zyskać ma też komunikacja miejska - priorytet na rondzie mają mieć tramwaje. Torowiskiem będą też mogły poruszać się autobusy.

Pojawiły się też pomysły co do usprawnienia ruchu pieszych. Pieszy powinien mieć możliwość wygodnego przejścia po powierzchni - dla osób, które są niepełnosprawne, którym ciężej się poruszać. To jest zawsze opcja gdy jest ładna pogoda każdy woli poczekać na światłach niż przejść przejściem podziemnym - tłumaczy Włodzimierz Nowak, Stowarzyszenie My Poznaniacy. Jednak takie rozwiązanie może nie być możliwe do zrealizowania. Gdybyśmy jeszcze dali tam pieszych to kompletnie byśmy sparaliżowali przejazd przez Rondo Kaponiera - dodaje Nawalaniec.

Propozycje zmian i uwagi do konsultacji można zgłaszać jeszcze tylko do niedzieli tutaj.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
36.63 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro