Reklama
Reklama

Zamek Przemysła otworzą jesienią

fot. Maciej Kopiński
fot. Maciej Kopiński

Prawdopodobnie dopiero jesienią otwarty zostanie Zamek Przemysła. Choć pierwsi zwiedzający mieli wejść do obiektu już w czerwcu ubiegłego roku, nastąpi to dopiero w listopadzie.

W 2014 roku zapowiadano, że Zamek Przemysła na Starym Mieście zostanie otwarty dla zwiedzających w połowie 2015 roku. W styczniu ubiegłego roku termin zmieniono - mówiono już o końcówce 2015 roku. I tego terminu nie dotrzymano.

Plany pokrzyżowały muzealnikom prace prowadzone w Pałacu w Rogalinie. Ten został oddany do użytku po remoncie w ubiegłym roku. - Nie mamy środków na to, by wynająć zewnętrzną firmę konserwatorską, która mogłaby równocześnie pracować w naszych dwóch obiektach w Poznaniu i Rogalinie. Wyposażanie Zamku Królewskiego musi więc poczekać - mówiła nam w maju 2015 roku Aleksandra Sobocińska, rzeczniczka Muzeum Narodowego w Poznaniu. Wtedy stało się jasne, że Zamek Przemysła zostanie otwarty dopiero w 2016 roku.

Radio Merkury podaje, że otwarcie ma nastąpić dopiero w listopadzie. Być może wcześniej, już wiosną, mieszkańcy będą mogli wejść na zamkową wieżę. Będą się tutaj znajdować dwa tarasy - jeden zamknięty (widoki będziemy podziwiać przez okna), a drugi otwarty - dostępny tylko dla osób bez ograniczeń ruchowych (wejście na ten taras odbywać się będzie jedynie po schodach).

W Zamku Przemysła mieścić się będzie Muzeum Sztuk Użytkowych, nie zabraknie też sal, w których dowiemy się jak wyglądała historia Wzgórza Przemysła i samego Przemysła II.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
44.63 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro