Reklama
Reklama

Poznań: zmienią się zasady rekrutacji do szkół

Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta radni będą decydować o rozwiązaniach jakie mają ułatwić rekrutację do szkół w Poznaniu. Kryteria mają być bardziej przejrzyste.

Obecnie to statut danej szkoły podstawowej czy gimnazjum mówi o kryteriach jakie muszą spełnić uczniowie, którzy chcą uczęszczać do danej placówki. Teraz to miasto określi szczegółowe wymagania, jakie będą brane pod uwagę podczas rekrutacji. - Zasady będą dzięki temu czytelniejsze i mam nadzieję, że ułatwią dyrektorom poszczególnych placówek rekrutację dzieci na kolejny rok szkolny - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

We wtorek podczas sesji Rady Miasta radni będą dyskutować nad ostatecznym kształtem uchwały, która ma ujednolicić zasady. - Kryteria obowiązujące obecnie w szkołach w większości przypadków były wspólne. Te nowe kryteria są wypadkową konsultacji z dyrektorami, tak by nie były odrębnym tworem - wyjaśnia Hanna Janowicz z Wydziału Oświaty UM.

I tak jeśli rodzice zdecydują się posłać dziecko do szkoły podstawowej poza swoim obwodem, będą musieli zapoznać się z szeregiem kryteriów. Szansę na przyjęcie zwiększą m.in. fakt, że dziecko chodziło do przedszkola we wskazanym zespole szkół, ma starsze rodzeństwo w placówce, mieszka na terenie poznańskiej gminy, a rodzice odprowadzają podatek w Poznaniu. W przypadku przyjęcia do gimnazjum istotne będą też wyniki w nauce ucznia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
7.62 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro