Reklama
Reklama

Archiwalne zdjęcia Poznania nie tylko na CYRYL-u!

Park rozrywki w ramach Powszechnej Wystawy Krajowej w 1929 roku | fot. Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk
Park rozrywki w ramach Powszechnej Wystawy Krajowej w 1929 roku | fot. Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk

Cyfrowe Repozytorium Lokalne działa od blisko 3 lat. Dzięki niemu możemy zobaczyć bez wychodzenia z domu tysiące zdjęć, dokumentów, plakatów dokumentujących historię Poznania. Nie jest to jednak jedyna strona internetowa, na której zebrano archiwalne materiały. Od niedawna podobny zbiór ma Biblioteka Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Jeszcze w 2013 roku zobaczenie archiwalnych zdjęć z naszego miasta było możliwe podczas wystaw czy dzięki pasjonatom, którzy co jakiś czas udostępniali je m.in. w mediach. Sytuacja zmieniła się w połowie 2013 roku, gdy uruchomiono stronę internetową Cyfrowego Repozytorium Lokalnego (CYRYL). Materiały umieszczone na portalu to nie tylko zdjęcia Poznania sprzed lat, ale też dokumenty i plakaty związane z naszym miastem. Wielokrotnie pokazywaliśmy na naszym portalu zdjęcia ze zbiorów CYRYL-a (m.in. TUTAJ). Zawsze cieszą się sporym zainteresowaniem.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA


Od niedawna w internecie istnieje kolejny bogaty zbiór zdjęć, pocztówek czy obrazów związanych z Poznaniem i Wielkopolską, ale też wykraczający poza granice Polski. Biblioteka Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zrealizowała zadanie "Digitalizacja obiektów z historycznych kolekcji ze zbiorów Biblioteki PTPN i ich udostępnienie". Jednym z elementów zadania jest przygotowanie bazy ikonograficznej zawierającej 4500 fotografii, druków albumowych, oryginalnych grafik i prac rysunkowych.

- Ważną część zbioru stanowią powstałe w różnych okresach historycznych widoki budowli Poznania i Wielkopolski, w tym niektóre ukazujące nieistniejące obecnie obiekty. Przykładem jest zbiór fotografii niezrealizowanych projektów budynków Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu w 1929 r., a także kolekcja pocztówek ze zbiorami dawnego Muzeum im. Mielżyńskich, działającego w PTPN na przełomie XIX i XX w. Niektóre obiekty ze zbiorów ikonograficznych przedstawiają widoki różnych miejscowości w Polsce (np. Częstochowa, Kalisz, Kraków, Leszno, Warszawa) oraz za granicą (Belgia, Francja, Niemcy, Słowacja, Włochy) - informuje biblioteka.

Pełna kolekcja ikonograficzna dostępna jest TUTAJ. Zobacz kilka zdjęć ze zbioru:

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
24.80 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro