Reklama

Sensacyjne odkrycie w gnieźnieńskiej katedrze

zdj. ilustracyjne | fot. Archiwum Państwowe w Poznaniu
zdj. ilustracyjne | fot. Archiwum Państwowe w Poznaniu

Setki średniowiecznych dokumentów odkryli naukowcy w jednym z pomieszczeń gnieźnieńskiej katedry. Bezcenne dokumenty z XV i XVI wieku zalegały pod stertą starych gazet.

Znalezione dokumenty zachowane są w różnym stanie. Niektóre z nich zachowały się w całości, a inne we fragmentach. Naukowcy szacują, że znalezionych obiektów jest nawet półtora tysiąca. Dokumenty dotyczą przede wszystkim ówczesnej biurokracji, sądownictwa - Myśmy nie mieli pojęcia, mogliśmy się tylko domyślać, jak funkcjonowała administracja kościelna w tym czasie, jak funkcjonowała biurokracja. Teraz mamy dowody w rękach - mówił na antenie TVP Info Adam Kozak, historyk z Instytutu Historii PAN. Odkryte dokumenty nie dotyczą tylko obszaru Wielkopolski, ale całej ówczesnej Korony. Władze Archiwum Archidiecezjalnego szacują, że skatalogowanie i odczytanie wszystkich odnalezionych materiałów, może zająć nawet dziesięć lat.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami niebezpieczna pogoda. IMGW znów ostrzega!
31℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
13.21 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro