Reklama
Reklama

Poznań w 2016 roku: czy inwestycje uda się zakończyć?

Tunel na Czechosłowackiej | fot. PIM
Tunel na Czechosłowackiej | fot. PIM

Ukończenie przebudowy ronda Kaponiera i budowy pierwszego wiaduktu estakady katowickiej, Mistrzostwa Europy w triathlonie, 1050. rocznica Chrztu Polski - wszystkie te wydarzenia mają się odbyć w tym roku w Poznaniu.

Rok 2015 za nami, a styczeń to czas na przypomnienie tego, co czeka nas w już rozpoczętym 2016 roku.

Wśród wydarzeń historycznych i kulturalnych numerem jeden z pewnością będą obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Odbywać się będą w Gnieźnie i Poznaniu. 14 kwietnia Episkopat Polski spotka się na mszy świętej w Gnieźnie i będzie dziękować za Chrzest naszego kraju. 15 kwietnia na Międzynarodowych Targach Poznańskich zbiorą się natomiast Sejm i Senat. W katedrze ma się natomiast odbyć msza z udziałem Episkopatu Polski i zagranicznych biskupów. 16 kwietnia na INEA Stadionie wierni będą się natomiast modlić podczas spotkania modlitewnego. W ramach obchodów rocznicy na terenie gminy Murowana Goślina zorganizowane zostanie widowisko Husaria pod Gnieznem. Ma być znacznie większe niż te z lat ubiegłych.

W przypadku wydarzeń sportowych jednym z tych najważniejszych będzie z pewnością Challenge Poznań: Mistrzostwa Europy ETU 2016 w triathlonie na dystansie długim. - Po raz pierwszy w stolicy Wielkopolski odbędzie się rywalizacja na dystansie długim 226km - informują organizatorzy. - Każdy z zawodników będzie miał do pokonania 3,8 km pływania w jeziorze maltańskim, 180 km jazdy na rowerze po niezwykle szybkiej i płaskiej trasie oraz pełen maraton - 42,2 km biegu po trasie w samym centrum miasta - dodają.

Poznaniacy czekają jednak przede wszystkim na informacje na temat inwestycji toczących się obecnie w Poznaniu. Zgodnie z zapowiedziami urzędników w tym roku mamy doczekać się końca prac na ulicy Dąbrowskiego na odcinku między Botaniczną i Żeromskiego. Choć pierwotnie planowano, że inwestycja potrwa do listopada 2015 roku, pojawiły się opóźnienia. Teraz jest mowa o wiośnie.

Również w tym roku mają się zakończyć roboty na ulicy Czechosłowackiej na Dębcu. Choć zakładano, że już latem ubiegłego roku prace dobiegną końca, nie udało się dotrzymać tego terminu. Dziś deklarowany miesiąc ukończenia tunelu pod linią kolejową to wrzesień 2016. Prace budowlane mają potrwać do końca lipca.

W listopadzie ogłoszono, że w 2016 roku zakończy się przebudowa ronda Kaponiera. - Możemy podać termin zakończenia prac: sierpień 2016. Przepraszam poznaniaków za przedłużający się remont. W tym przypadku sprawę skomplikowała upadłość jednego z wykonawców. Odczuwamy konsekwencje wadliwie zawartych umów. Wyciągnęliśmy z tego wnioski, także na przyszłość - wyjaśniał w listopadzie prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Hanna Surma, rzeczniczka Urzędu Miasta precyzowała, że roboty budowlane mają się zakończyć do 31 sierpnia, a odbiory zaplanowano do końca września 2016.

Również latem mają się zakończyć roboty budowlane na budowie pierwszego wiaduktu w ramach estakady katowickiej w ciągu ulicy Krzywoustego. Zgodnie z ubiegłorocznymi zapowiedziami po nowym wiadukcie estakady katowickiej pojedziemy maksymalnie 31 sierpnia 2016 roku. Cała inwestycja (w tym budowa drugiego wiaduktu) ma się zakończyć w lutym 2018 roku.

2016 rok to także czas, gdy otwarta zostanie najnowsza poznańska galeria handlowa - Posnania przy rondzie Rataje. Największy obiekt tego typu w Poznaniu ma zostać otwarty w drugiej połowie roku. Będzie mieć 100 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni najmu. Znajdzie się tu 40 wielko- i średnio- powierzchniowych sklepów, 220 butików, 40 restauracji i kawiarni. Na parkingu znajdzie się 3300 miejsc dla samochodów. Po otwarciu ma tu pracować nawet 3500 osób.

Więcej o roku 2016 w Poznaniu w Otwartej Antenie o 20.35 na antenie Telewizji WTK.

Na ukończenie której poznańskiej inwestycji czekasz najbardziej?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega!
17℃
6℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
30 km
Stan powietrza
PM2.5
14.40 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro