Reklama
Reklama

5 lat od zamknięcia zajezdni przy Gajowej: zobacz jak wyglądała

fot. Rafał Bręczewski / Klub Miłośników Pojazdów Szynowych
fot. Rafał Bręczewski / Klub Miłośników Pojazdów Szynowych

28 grudnia minęło 5 lat od momentu, gdy z terenu zajezdni przy ulicy Gajowej na Jeżycach wyjechał ostatni tramwaj. Dziś trwa tu budowa osiedla mieszkaniowego. Do okresu, gdy zajezdnia działała, wraca Klub Miłośników Pojazdów Szynowych. Zobacz zdjęcia.

28 grudnia 2010 roku o godzinie 6.41 zajezdnię przy ulicy Gajowej opuścił ostatni tramwaj. Zajezdnia tramwajowa przy ulicy Gajowej była w posiadaniu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego od 1886 roku. Początkowo znajdowały się tutaj m.in. wozownia na 20 wagonów, stajnia na 80 koni i kuźnia. W kolejnych latach zajezdnia była modernizowana. W swoim ostatecznym kształcie funkcjonowała od 1936 roku. W 1962 roku dyrekcja MPK przeniosła się na ulicę Głogowską, a zajezdnia przy Gajowej przekształciła się przede wszystkim w zakład remontowy.

W grudniu 2010 roku MPK miało nadzieję, że negocjacje z właścicielem zajezdni dotyczące przedłużenia dzierżawy Gajowej o kolejny rok przyniosą dobre efekty. Niestety tak się nie stało. Dziś na terenie, na którym jeszcze 5 lat temu działała zajezdnia powstaje osiedle mieszkaniowe. Będzie się nazywać... "Zajezdnia" i zostało zaprojektowane w Pracowni Architektonicznej Ewy i Stanisława Sipińskich.

Generalnym wykonawcą osiedla jesienią tego roku została firma Eiffage. - W pierwszym etapie od strony ulicy Kraszewskiego powstanie 206 mieszkań dwu, trzy- i czteropokojowych, o powierzchniach od 36 do 130 m2 oraz 22 lokale usługowe. Dwie pięciopiętrowe kamienice mieszkalne pomieszczą również podziemne hale garażowe i komórki lokatorskie. Znajdą się tutaj zarówno mieszkania z wydzieloną kuchnią jak i z aneksem kuchennym - informuje generalny wykonawca. - Istniejące zabytkowe budynki hali oraz pomocnicze (budynek administracyjny i "Biały Domek") zostaną̨ poddane renowacji, zgodnie z wytycznymi Miejskiego Konserwatora Zabytków i zagospodarowane na potrzeby nowych funkcji - dodaje. Prace mają potrwać do połowy 2017 roku.

Zobacz jak wyglądała zajezdnia tramwajowa przy ulicy Gajowej w ciągu ostatniej dekady działalności:

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
8℃
Poziom opadów:
1.5 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro