Reklama
Reklama

Czym kończy się eksplozja petardy w dłoni? - zobacz film

fot. Policja
fot. Policja

Sylwester przede wszystkim kojarzy się nam z dobrą zabawą i fajerwerkami. Musimy też pamiętać aby każda zabawa była bezpieczna, bo nieumiejętne korzystanie z petard może zakończyć się tragicznie.

Sylwester już jutro. Z półek sklepowych jak co roku w rekordowym tempie znikają fajerwerki, które dokładnie o północy rozświetlą niebo. Tradycyjnie większość osób na ten wieczór planuje huczne świętowanie a policjanci przypominają o bezpieczeństwie.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 15 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Jak niebezpieczne jest nieumiejętne używanie petard obrazuje film zaprezentowany przez funkcjonariuszy Zespołu Minersko - Pirotechnicznego Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Poznaniu. Policjanci SPAP Poznań przedstawili niebezpieczne zachowania, przez które zabawy nocy sylwestrowej zamieniają się w dramaty. Przez nieuwagę, zbyt duże upojenie alkoholowe i nonszalancje, często dochodzi do tragicznych wypadków, właśnie podczas ostatniej nocy w roku. Antyterroryści pokazali, że nawet z pozoru mała petarda może wyrządzić ogromne szkody i narazić człowieka na utratę zdrowia, a nawet życia - informuje Piotr Garstka z biura prasowego wielkopolskiej policji.

Według policjantów aby było bezpiecznie należy przestrzegać kilku zasad - między innymi uważać na to, by osoby zbyt upojone alkoholem nie odpalały petard, należy uważać też na dzieci, aby nie podchodziły zbyt blisko petard a także nie odpalać fajerwerków w pobliżu budynków. Nie próbujmy przerabiać zakupionych fajerwerków, ani nie twórzmy swoich ładunków. Każdy taki ładunek wytwarza ogromną siłę i ciepło, który może spowodować zniszczenia, pożar lub poparzenia ciała. Gdy przygotowujemy się do pirotechnicznego pokazu pamiętajmy również o gaśnicy, bądź butelce z wodą, aby w razie niekontrolowanego pożaru szybko zareagować - dodaje Garstka.

Należy również pamiętać aby kupować petardy tylko z pewnego źródła - w miejscu, gdzie osoby nimi handlujące posiadają stosowne zezwolenia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
10.07 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro