Reklama
Reklama

MPK kupuje kolejne tramwaje: teraz dwukierunkowe

Modertrans dostarczył w tym roku tramwaje dwukierunkowe do konurbacji górnośląskiej | fot. MacQtosh / Wikipedia

Poznańskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne ogłosiło kolejny przetarg na zakup nowych tramwajów. Tym razem chodzi o 10 dwukierunkowych pojazdów z co najmniej 20% niskiej podłogi. Oferty można składać do lutego przyszłego roku.

Jak informuje portal transport-publiczny.pl poznańskie MPK właśnie ogłosiło przetarg na zakup 10 nowych tramwajów dwukierunkowych. Mają mieć od 28 do 32 metrów długości oraz szerokość 2,35 - 2,4 m. Muszą być napędzane silnikami prądu przemiennego i poruszać się z prędkością maksymalną minimum 70 km/h. Przetarg dotyczy nie tylko dostawy pojazdów, ale też serwisu gwarancyjnego.

Podobnie jak w przypadku wrześniowego przetargu na zakup 20 tramwajów jednokierunkowych (pisaliśmy o nim TUTAJ), pojazdy dwukierunkowe mają mieć co najmniej 20% niskiej podłogi. TUTAJ pisaliśmy o stanowisku Poznańskiego Ruchu Obywatelskiego wyrażającym zdziwienie faktem, że MPK zamawia tylko częściowo niskopodłogowe tramwaje.

Zgodnie z wymogami zawartymi w przetargu, w nowych pojazdach ma się mieścić co najmniej 190 osób. W każdym tramwaju ma się znaleźć minimum 30 miejsc siedzących stałych oraz 6 foteli rozkładanych. Pojazdy muszą mieć m.in. klimatyzację, układ ogrzewania, a także uchylne okna i miejsca na wózki inwalidzkie oraz rowery. Mają też być wyposażone w "minimum trzy zespoły podwójnych gniazd USB do ładowania urządzeń mobilnych oraz system zliczania pasażerów".

Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 9 lutego. Decydować będzie przede wszystkim cena, a także udział niskiej podłogi i pojemność tramwaju. Po podpisaniu umowy wykonawca będzie mieć 20 miesięcy na dostarczenie tramwajów. Zdaniem portalu transport-publiczny.pl największe szanse na wygranie przetargu ma Modertrans produkujący częściowo niskopodłogowe tramwaje.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
18℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
8.33 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro