Reklama
Reklama

Łazarz: zamiast palenia mebli na Małeckiego będzie "sąsiedzki Sylwester"

Ubiegłoroczny Sylwester na Małeckiego | fot. Zuzia
Ubiegłoroczny Sylwester na Małeckiego | fot. Zuzia

31 grudnia, dokładnie tak jak w latach ubiegłych, na ulicy Małeckiego na Łazarzu nie będzie można parkować. Wszystko przez niechlubne sylwestrowe wydarzenia, do których dochodziło tam w ostatnich latach - m.in. na ulicy palono meble. Zerwać z tą "tradycją" chcą mieszkańcy i organizują sąsiedzkiego Sylwestra.

Między innymi w Sylwestra 2010 na ulicy Małeckiego doszło do rozróby, w trakcie której na ulicy podpalono tapczan oraz inne meble. Wokół powstałego w ten sposób ogniska pojawiło się kilkadziesiąt osób. Ogień był tak duży, że zaczął zagrażać zaparkowanym w pobliżu samochodom, a także znajdującym się w sąsiedztwie budynkom. Mieszkańcy przyznawali wówczas, że każdego roku Sylwester na Małeckiego wygląda tak samo. Co prawda w kolejnych latach do pożarów tu nie dochodziło, ale nie obyło się bez interwencji służb. Rok temu podczas Sylwestra zatrzymano kilku mężczyzn, którzy zachowywali się agresywnie. W kierunku policjantów rzucali petardami, puszkami i butelkami.

W Sylwestra intensywnie działają tu służby. W tym roku ma być podobnie. Już wiadomo, że 31 grudnia od 8.00 na ulicy Małeckiego nie będzie można parkować. Auta tu pozostawione zostaną odholowane. Pojawią się tutaj także policjanci. - Obecnie sprawdzamy czy na podwórzach przy ulicy Małeckiego znajdują się porzucone meble, które mogłyby ewentualnie zostać wykorzystane przez wandali w sylwestrową noc - mówi Przemysław Piwecki, rzecznik straży miejskiej. Jeśli gabaryty zostaną znalezione, jeszcze dziś administratorzy budynków otrzymają polecenie ich usunięcia. Wszystko ze względów bezpieczeństwa.

Zerwać z niechlubną tradycją "niebezpiecznych Sylwestrów" na Małeckiego chcą mieszkańcy. W tym roku organizują "sąsiedzkiego Sylwestra" i zapraszają wszystkich chętnych do wzięcia udziału w wydarzeniu. - Zapraszamy wszystkich mieszkańców okolicy i sąsiadów z całej dzielnicy, a także tych którzy chcą z nami odliczać minuty do północy w łazarskim klimacie. Nawiązując do (nie)chlubnych lokalnych zwyczajów chcemy trochę rozładować atmosferę i proponujemy Wam aby powitać Nowy Rok w towarzystwie: kiełbasy z grilla wraz z bułką i ogórkiem (opcja vege też się znajdzie ;), muzyki i tańców na skwerze, sąsiadów, znajomych i nieznajomych - zachęcają organizatorzy m.in. z Otwartej Strefy Kultury i Rady Osiedla Św. Łazarz.

Zaplanowano też wydarzenie specjalne. - O samej północy atrakcja specjalna - w sposób nieszkodliwy dla Waszych płuc oraz pobliskich domostw odpalimy artystyczną kanapę ! A raczej zrobi to ktoś z Was. Czekamy na Was u zbiegu Małeckiego/Granicznej/Łukaszewicza w sylwestrową noc od 23.00 - dodają.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
4.49 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro