Reklama

Poznań: żywych choinek nie trzeba wyrzucać. Na Piątkowie je posadzili

fot. Katarzyna Domańska

Po świętach Bożego Narodzenia w poznańskich śmietnikach widać mnóstwo żywych choinek, których mieszkańcy pozbywają się z domów. Szczyt wyrzucania drzewek dopiero przed nami. Na Piątkowie znaleziono inny sposób na radzenie sobie z poświątecznym problemem - żywe choinki z ubiegłorocznych świąt posadzono, a dziś są przystrojone.

Dopiero w styczniu z poznańskich domów znikać zaczną świąteczne drzewka. W przypadku sztucznych drzewek problem jest niewielki - wystarczy ściągnąć ozdoby i schować choinkę do piwnicy lub na strych. Trudniej jest w przypadku drzewek żywych. A takich Polacy każdego roku kupują nawet 6 milionów!

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA


Przeważnie żywe choinki trafiają na osiedlowe śmietniki, ale nie wiadomo jak długo będą czekać na wywiezienie. Firmy zajmujące się wywozem śmieci traktują bowiem choinki inaczej niż zwykłe śmieci, a co za tym idzie będą je odbierać rzadziej.

Alternatywą dla wyrzucenia drzewka na śmietnik jest przekazanie je do jednego z punktów Zbierania Odpadów Komunalnych. W Poznaniu i okolicy Gratowiska mieszczą się przy ul. 28 Czerwca 1956 roku 284 i ul. Wrzesińskiej 12 w Poznaniu oraz na składowisku odpadów przy ul. Meteorytowej 1 w Suchym Lesie. Każdego roku w styczniu organizowane są także akcje odbierania choinek od mieszkańców np. na Placu Wielkopolskim.

Żywej choinki nie trzeba jednak wyrzucać. Na ciekawy pomysł wpadli mieszkańcy Piątkowa. W styczniu "uratowali" ze śmietników kilka drzewek i posadzili je na wałach otaczających trasę PST od strony osiedla Chrobrego. Dziś drzewka nie tylko rosną, ale też zostały świątecznie przystrojone.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
4℃
Poziom opadów:
1 mm
Wiatr do:
27 km
Stan powietrza
PM2.5
18.98 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro