Reklama
Reklama

Poznań: żywych choinek nie trzeba wyrzucać. Na Piątkowie je posadzili

fot. Katarzyna Domańska
fot. Katarzyna Domańska

Po świętach Bożego Narodzenia w poznańskich śmietnikach widać mnóstwo żywych choinek, których mieszkańcy pozbywają się z domów. Szczyt wyrzucania drzewek dopiero przed nami. Na Piątkowie znaleziono inny sposób na radzenie sobie z poświątecznym problemem - żywe choinki z ubiegłorocznych świąt posadzono, a dziś są przystrojone.

Dopiero w styczniu z poznańskich domów znikać zaczną świąteczne drzewka. W przypadku sztucznych drzewek problem jest niewielki - wystarczy ściągnąć ozdoby i schować choinkę do piwnicy lub na strych. Trudniej jest w przypadku drzewek żywych. A takich Polacy każdego roku kupują nawet 6 milionów!

Przeważnie żywe choinki trafiają na osiedlowe śmietniki, ale nie wiadomo jak długo będą czekać na wywiezienie. Firmy zajmujące się wywozem śmieci traktują bowiem choinki inaczej niż zwykłe śmieci, a co za tym idzie będą je odbierać rzadziej.

Alternatywą dla wyrzucenia drzewka na śmietnik jest przekazanie je do jednego z punktów Zbierania Odpadów Komunalnych. W Poznaniu i okolicy Gratowiska mieszczą się przy ul. 28 Czerwca 1956 roku 284 i ul. Wrzesińskiej 12 w Poznaniu oraz na składowisku odpadów przy ul. Meteorytowej 1 w Suchym Lesie. Każdego roku w styczniu organizowane są także akcje odbierania choinek od mieszkańców np. na Placu Wielkopolskim.

Żywej choinki nie trzeba jednak wyrzucać. Na ciekawy pomysł wpadli mieszkańcy Piątkowa. W styczniu "uratowali" ze śmietników kilka drzewek i posadzili je na wałach otaczających trasę PST od strony osiedla Chrobrego. Dziś drzewka nie tylko rosną, ale też zostały świątecznie przystrojone.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
5.41 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro