Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
10 1
Reklama
zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
11°C 1021 hPa
JUTRO
pogoda
10°C 1015 hPa
POJUTRZE
pogoda
6°C 1018 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Abp Gądecki: "Ci, którzy trąbią o demokracji, bywają najmniej demokratyczni"

BS
piątek, 25.12.2015 r.
godz. 16.22
BS | piątek, 25.12.2015 r., godz. 16.22
Abp Gądecki: Ci, którzy trąbią o demokracji, bywają najmniej demokratyczni
fot. wikipedia

W trakcie pasterki odprawionej w poznańskiej katedrze homilię wygłosił abp Stanisław Gądecki. Podobnie jak w latach minionych nie zabrakło nawiązań do aktualnej sytuacji politycznej.

Abp Stanisław Gądecki od lat wykorzystuje uroczyste homilie wygłaszane przy okazji ważnych świąt do celów politycznych. W minionych latach podejmował tematykę aborcji, gender, krytykował rozwody. Tym razem abp Stanisław Gądecki zwracał uwagę, że człowiek współczesny zbyt dużą wagę przywiązuje do rozumu - Gdy chcemy odnaleźć Boga, objawiającego się jako słabe Dziecko, musimy zejść z konia naszego „oświeconego” rozumu. Musimy porzucić nasze fałszywe przekonania, naszą pychę intelektualną, która przeszkadza nam doświadczać bliskości Boga - mówił arcybiskup i dodawał - To prawda, że w ostatnich wiekach dokonał się wielki postęp na polu techniki i nauki. Jednakże człowiekowi ery technicznej grozi to, że stanie się ofiarą osiągnięć własnej inteligencji i skutków swoich możliwości działania, że pójdzie drogą prowadzącą do wyniszczenia duchowego i do pustki serca. Bez Chrystusa światło rozumu nie wystarcza, by oświecić człowieka i świat.

Stanisław Gądecki odniósł się też do konfliktów politycznych, które dzielą społeczeństwo - Tego pokoju dzisiaj mocno brakuje w naszej chrześcijańskiej Ojczyźnie. W każdej sytuacji, w której mieszają się języki i racje Edyta Stein radzi: „Nie bierz za prawdę tego, czemu brak miłości. I nie bierz za miłość tego, czemu brak prawdy” - wyjaśniał metropolita i apelował o modlitwę za pokój w ojczyźnie. Krytykował też polityków, którzy do konfliktów doprowadzają - Ważne jest by przestała obowiązywać logika władzy i pragmatyzmu a na to miejsce weszła logika wartości. Byśmy odeszli od prymatu taktyki nad wartościami. Od socjotechniki jako podstawowej metody działania. Od drapieżnej hegemonii „swoich” i skrzętnego maskowania przywilejów „równiejszych”. Ci bowiem, którzy głoszą tolerancję, są często najmniej tolerancyjni. Ci, którzy trąbią o demokracji, bywają najmniej demokratyczni. Ci zaś, którzy proponują egalitaryzm, bywają najbardziej  bezwzględnymi elitarystami.

Reklama