Reklama

Dziś Wigilia Bożego Narodzenia

fot. Karolina Agnieszka/freeimages.com

W czwartek przypada Wigilia Bożego Narodzenia, która w polskiej tradycji jest wspomnieniem narodzin Jezusa Chrystusa. Tradycyjnie wielu Polaków usiądzie po południu do wieczerzy wigilijnej.

Wigilia Bożego Narodzenia to dziś przede wszystkim święto kojarzone z tradycją chrześcijańską, ale warto pamiętać, że ten okres od czasów przedchrześcijańskich miał specjalne znaczenie -Od najdawniejszych czasów Wigilia otwierała rok słoneczny, wegetacyjny i tradycyjny rok obrzędowy. Zachowały się więc w jej obchodach ślady dawnych rytuałów i obrzędów agrarnych, zadusznych i noworocznych- pisze Barbara Ogrodowska, etnografka.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA

Dziś trudno wyobrazić sobie polski dom bez choinki, ale warto pamiętać, że choinka pojawiła się stosunkowo niedawno -Staropolskim przystrojem świątecznym w okresie Bożego Narodzenia były więc snopy zbóż, słoma, siano, sypane na obrus ziarno. Miały one sprzyjać przyszłym urodzajom i zapewniać dobre plony w nowym roku -wyjaśnia Ogrodowska. Choinka związana jest z niemieckimi ewangelikami i w XIX wieku pojawiała się przede wszystkim w dużych miastach -Nieco później, ale także pod wpływem niemieckim, zjawiły się choinki na Pomorzu, Warmii i Mazurach. Z czasem zwyczaj ustawiania w domu świątecznego drzewka przyjął się w całej Polsce- dodaje Ogrodowska.

Najważniejszym momentem dnia jest wieczerza wigilijna, która rozpoczyna się wraz z ukazaniem się na niebie pierwszej gwiazdki -Jest to pamiątka gwiazdy betlejemskiej - wielkiego światła, które według Pisma Świętego ukazać się miało nad grotą Narodzenia Pańskiego- pisze Ogrodowska. Wigilia zaczyna się od dzielenia opłatkiem, a na stole musi się znaleźć wiele tradycyjnych potraw, choć ich dobór uzależniony jest często od tradycji rodzinnych -Dzisiejsza, polska wieczerza wigilijna, tradycyjnie postna, jest za to bardzo obfita i urozmaicona. Menu wigilijne, nieco odmienne w każdym regionie i domu, zależy od przyjętego zwyczaju, od rodzinnych tradycji kulinarnych, wypróbowanych przepisów. Zależy także od upodobań domowników- wyjaśnia Ogrodowska.

Tym na co czekają przede wszystkim dzieci są prezenty, ale jest to jeden z najmłodszych zwyczajów, którego genezy - podobnie jak w przypadku choinki - należy szukać w Niemczech- Najpierw przyjął się na dworach szlacheckich i w miastach. Na wsi natomiast, w domach chłopskich, jeszcze w połowie XX wieku należał do rzadkości -pisze Ogrodowska. W Wielkopolsce i Poznaniu prezenty tradycyjnie przynosi Gwiazdor, ale w innych regionach kraju postać ta nazywana jest Aniołkiem, Gwiazdką, Dzieciątkiem. Warto też pamiętać, że wielkopolski Gwiazdor zmienił się na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Pierwotnie była to postać groźna, która wzbudzała strach u najmłodszych -Gwiazdor obowiązkowo musiał być ze szczepliną. Pytanie grzeczny byłeś? Wiadomo, że każdy był grzeczny. Kożuch zakładał obrócony na drugą stronę, maska jakaś i był gwiazdor -wspomina mieszkaniec Raczkowa w gminie Skoki. Dziś postać Gwiazdora kojarzy się ze Świętym Mikołajem, którego postać znamy z reklam popularnego napoju.

W imieniu całego zespołu epoznan.pl i telewizji WTK życzymy Państwu wesołych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
3℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
1.87 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro