Reklama

Modelki pod kontrolą lekarzy. Więzienie za zbyt niską wagę

fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON
fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON

Bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące świata mody przegłosował francuski parlament. Każda modelka (i model) będzie musiała posiadać odpowiedni certyfikat zdrowia. Za nieprzestrzeganie zasad grożą spore grzywny finansowe, a nawet kary więzienia.

Nowe regulacje mają walczyć z anoreksją wśród samych modelek i podziwiających je młodych kobiet, dążących do "idealnego" wyglądu, lansowanego przez media i domy mody. Podobne regulacje obowiązują już m.in. w Izraelu i Hiszpanii.

Independent przypomina, że dyskusja nad tym problemem trwa we Francji od dawna. Kilka miesięcy temu parlament odrzucił przepisy "sztywno" regulujące minimalną wagę modelki w stosunku do jej wzrostu.

Osoba chcąca pracować w zawodzie modela będzie musiała uzyskać specjalny certyfikat, wydawany przez niezależnego lekarza. To on - bazując na wieku, wzroście czy sylwetce - oceni czy kandydat spełnia wymagania.

Pracodawcy zatrudniający modelki bez certyfikatu ryzykują grzywnę w wysokości 75 tysięcy euro i 6 miesięcy więzienia. Podobne kary grożą wydawcom magazynów umieszczających zdjęcia po cyfrowym retuszu - zarówno wyszczuplającym, jak i dodającym kilogramów. W takim przypadku na stronie musi znaleźć się odpowiednia informacja.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wieje. 45 interwencji w regionie. Powalone drzewa także w Poznaniu
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
13.94 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro