Reklama
Reklama

Rzeka Główna: ponownie pojawiła się piana

fot. Krzysztof Kowalski
fot. Krzysztof Kowalski

Przed godziną 8.00 strażacy otrzymali zgłoszenie o pianie unoszącej się na powierzchni rzeki Główna w Poznaniu. - Niekończąca się historia - pisze nasz czytelnik Krzysztof.

Na początku listopada pisaliśmy o pianie, która pojawiła się na rzece Główna w Poznaniu. Strażaków poinformowano o pianie unoszącej się na powierzchni wody, a także o śniętych rybach. Sprawą zajął się Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. - W Warcie nie ma w tej chwili żadnych śniętych ryb. Na Głównej było kilka ale zostały już wyłowione i przekazane do Powiatowego Lekarza Weterynarii w celu przebadania - mówiła Hanna Kończal, zastępca dyrektora WIOŚ. - Tym co zaniepokoiło strażaków jest piana na powierzchni rzeki - to na pewno jest substancja powierzchniowo czynna, jaka będą mogła powiedzieć dopiero po przebadaniu wody - dodała.

Jeszcze tego samego dnia okazało się, że piana na rzece może mieć związek ze zdarzeniem, do którego doszło na terenie zakładu Wyborowej SA znajdującego się przy ulicy Janikowskiej w Poznaniu (tuż przy rzece). Doszło tam do samoczynnego uruchomienia się elementu instalacji przeciwpożarowej, w wyniku czego na terenie zakładu pojawiła się piana gaśnicza. WIOŚ tłumaczył, że zdarzenie z Wyborowej należy wiązać z pianą na rzece.

We wtorek rano wygląd rzeki Główna ponownie zaniepokoił mieszkańców. Na powierzchni wody znowu pojawiła się piana. - Niekończąca się historia - pisze nasz czytelnik Krzysztof, który poinformował nas o zdarzeniu.

Na miejscu są w tej chwili strażacy. - Mamy tam dwa nasze zastępy. Badamy wodę. Nie wiadomo jak długo to potrwa - mówi dyżurny poznańskich strażaków.

TUTAJ piszemy o zanieczyszczeniu Warty, do którego doszło w październiku.

 • Aktualizacja
  wtorek, 22.12.2015 r., godz. 08.48
  Aktualizacja
  wtorek, 22.12.2015 r., godz. 08.48
  WIOŚ wysłał na miejsce inspektora, którzy pobierze próbki wody do badań.
 • Aktualizacja
  wtorek, 22.12.2015 r., godz. 14.09
  Aktualizacja
  wtorek, 22.12.2015 r., godz. 14.09
  Strażacy nie stwierdzili w rzece obecności substancji niebezpiecznej dla środowiska. Nie zaobserwowano też śniętych ryb. Na wyniki badań wody przeprowadzonych przez WIOŚ trzeba będzie poczekać.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
-2℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
4.52 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro