Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
20 8
Reklama

Zorza polarna widoczna również w Poznaniu!

KaT
poniedziałek, 21.12.2015 r.
godz. 12.05
KaT | poniedziałek, 21.12.2015 r., godz. 12.05
Zorza polarna widoczna również w Poznaniu!
fot. Leszek Bartczak

Wnikliwi obserwatorzy mogli w niedzielne późne popołudnie obserwować w Poznaniu… zorzę polarną. Nasz czytelnik uchwycił ją na zdjęciu na poznańskim Morasku. Być może w najbliższych dniach okazja do obserwacji się powtórzy.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
20°C 1020 hPa
JUTRO
pogoda
20°C 1019 hPa
POJUTRZE
pogoda
15°C 1023 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Już w marcu pisaliśmy o możliwości prowadzenia niezwykłych jak na Polskę obserwacji nieba. W wyniku rozbłysków o dużej sile na Słońcu doszło do burzy magnetycznej na naszej planecie. Ze względu na dużą siłę rozbłysków ogólnopolskie media informowały, że zorza polarna będzie widoczna nawet w centrum naszego kraju (znacznie większe szanse występują na północy Polski). Ostatecznie nasi czytelnicy przysłali do nas sporo zdjęć z zorzą polarną w roli głównej.

W niedzielne późne popołudnie warunki w naszym kraju ponownie pozwoliły na zaobserwowanie zorzy polarnej. - Umiarkowana burza geomagnetyczna przez chwilę między godziną 17.00-19.00 dała możliwość obserwacji zórz polarnych, widocznych nawet z północnej części Poznania (Morasko) - wyjaśnia Leszek Bartczak z Piorunująco. Zorzę uchwycił na zdjęciu około 17.30. - Później chmury uniemożliwiły dalszą obserwację/fotografowanie zjawiska - dodaje.

Jak zaznacza Bartczak, bardzo ciekawe jest to, że zorzę w niedzielę można było obserwować m.in. z Czech, Węgier czy z polskiego Podkarpacia, a to zdarza się wyjątkowo rzadko. - Burza geomagnetyczna powoli wygasa i widoczna jest jedynie na wysokich szerokościach geograficznych - tłumaczy. Dziś wieczorem obserwowanie nieba może więc nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

Jest jednak szansa, że wkrótce zorza polarna ponownie będzie widoczna z Polski. - Możliwe, że w okolicach przełomu starego i nowego roku spotka nas miła niespodzianka, ale za wcześnie jeszcze na takie prognozy - kończy. Wszystko zależy bowiem od tego, co będzie się działo na Słońcu.

Reklama