Osiedlowi radni z Winiar remontują historyczne kapliczki

fot. RO Winiary

7,5 tysiąca złotych przeznaczyli w tym roku osiedlowi radni z Winiar na wyremontowanie pierwszej z czterech zabytkowych kapliczek słupowych znajdujących się na terenie osiedla. Obiekt poświęcony Chrystusowi Frasobliwemu już zyskał nowy wygląd.

Rady Osiedli każdego roku otrzymają budżet, z którego mogą zlecać inwestycje na terenie osiedla. Remontują więc chodniki, budują drogi rowerowe, zapewniają nową infrastrukturę na terenach zielonych. Rada Osiedla Winiary postanowiła też zainwestować "w historię". W tym roku przeznaczyła 7,5 tysiąca złotych na remont zabytkowej kapliczki słupowej z 1857 roku poświęconej Chrystusowi Frasobliwemu.

- Mieści się w pobliżu ul. Piątkowskiej, naprzeciw ul. Trójpole. Po napisaniu programu prac konserwatorskich i uzyskaniu zgody Miejskiego Konserwatora Zabytków rozpoczęto prace przy jej odrestaurowaniu. W ocenie pracownika wykonującego remont stan techniczny był fatalny - wyjaśnia Jan Chudobiecki, przewodniczący RO Winiary. - Gruba warstwa rozmaitych farb przykrywała cegły stanowiące podstawowy budulec a te okazały się w znacznym stopniu zmurszałe. W niektórych miejscach stopień degradacji był tak mocno posunięty, że za kilka lat mogło dojść do zawalenia budowli. Po wypełnieniu braków specjalnymi masami ściany zewnętrzne zostały pokryte warstwą trwałego tynku. Odnowiona także została warstwa izolacyjna na styku z podłożem. Obecnie prace konserwatorskie zostały zakończone - dodaje.

Pomysł radnych zakłada odrestaurowanie także trzech kolejnych zabytkowych kapliczek na Winiarach. - Najstarsza pochodzi z 1833 roku a najmłodsza a 1859 r. W tamtych czasach, na terenie wsi Winiary, nie było kościoła katolickiego i kapliczki spełniały rolę "małych kościółków". Fundatorami byli sami mieszkańcy i pobudowali ich kilkanaście. Przetrwały tylko 4 i są to jedne z ostatnich trwałych śladów osadnictwa Bambrów w tej części Poznania - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
36.63 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro