Reklama
Reklama

Polskie Ministerstwo Zdrowia uznało pary jednopłciowe

Decyzją Ministerstwa Zdrowia szpitale muszą uznawać prawo partnerów tej samej płci do informacji na temat stanu zdrowia pacjenta. Interwencję w tej sprawie podejmowała Kampania Przeciwko Homofobii.

Ministerstwo Zdrowia uznało, że personel szpitala ma obowiązek udzielenia informacji o stanie zdrowia pacjenta osobie bliskiej, a za taką może być uznany partner tej samej płci. Upoważnienie do uzyskiwania informacji może być złożone przy przyjęciu do szpitala, w trakcie pierwszej wizyty w poradni, ale ważne i skuteczne jest także oświadczenie sporządzone poza placówką leczniczą. Za skuteczne oświadczenie uznana została Karta Informacji Medycznych I.C.E., którą zainteresowanym wydaje Kompania Przeciwko Homofobii -To bardzo pozytywny sygnał wysłany do pacjentów LGBT przez polskie Ministerstwo Zdrowia. Trudności w uzyskaniu informacji o stanie zdrowia partnera to jeden z najpoważniejszych problemów z którym spotykają się osoby LGBT w ochronie zdrowia -podsumowuje decyzję ministerstwa ekspert ds. zdrowia KPH, Marcin Rodzinka i dodaje - Osobą bliską w rozumieniu ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta jest m.in. małżonek, osoba pozostająca we wspólnym pożyciu lub osoba wskazana przez pacjenta. Coraz częściej personel medyczny uznaje za osoby pozostające we wspólnym pożyciu partnerów/partnerki tej samej płci, jednak wciąż bywa to problematyczne. Rozwiązaniem może być Karta Informacji Medycznych I.C.E.

Osoby zainteresowane pozyskaniem Karty Informacji Medycznych I.C.E. powinny kontaktować się z przedstawicielami Kampanii Przeciwko Homofobii.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
18℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
9.42 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro