Reklama
Reklama

Problemy z fabryką Volkswagena pod Wrześnią? Wstrzymano kredyt

Tak ma wyglądać fabryka | fot. materiały prasowe

Agencja Reutersa informuje, że Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju wstrzymał udzielenie kredytu na budowę fabryki Volkswagena pod Wrześnią. To konsekwencje afery związanej z nieprzestrzeganiem norm emisji spalin w milionach samochodów VW.

Agencja Reutersa powołuje się na anonimowe źródła. Twierdzi, że Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zablokował udzielenie kredytu Volkswagenowi na budowę nowej fabryki pod Wrześnią. Mowa o kwocie rzędu 250 mln euro.

#wonderlandpolska Najlepszy barber w Swarzędzu! Najlepszy barber w Poznaniu! Depilacja woskiem do usługi barberskiej -50% od ceny regularnej tylko do 30 maja! Zarezerwuj wizytę już teraz -> www.wonderland.pl
REKLAMA

EBOiR w tym roku wydał zgodę na udzielenie kredytu, ale wówczas afera związana z nieprzestrzeganiem norm emisji spalin przez motoryzacyjnego giganta nie ujrzała jeszcze światła dziennego. Przypominamy, że kilka miesięcy temu okazało się, iż koncern fałszował i manipulował wynikami kontroli spalin wydobywających się z niektórych silników Diesla zamontowanych w 11 milionach samochodów. Używano oprogramowania, które fałszowało wyniki testów, a tym samym samochody z tymi silnikami łamią ustawę o ochronie klimatu.

Z informacji Reutersa wynika, że bank wycofa się z udzielenia kredytu lub zmieni jego warunki. Budowa fabryki kosztuje znacznie więcej - ponad miliard euro. Volkswagen zapewnia, że inwestycja zostanie ukończona.

Fabryka powstaje od ubiegłego roku na terenie o powierzchni 220 hektarów zlokalizowanych około 4 km od autostrady A2 i 60 km od lotniska Poznań Ławica - pod Wrześnią. Znajdą się tutaj dział produkcji karoserii, lakiernia i dział montażu. Powstaną tu także droga okrążająca całą strefę, parkingi, budynek straży pożarnej, oraz centrum szkoleniowe. Docelowo fabryka ma produkować 100 tysięcy aut VW Crafter rocznie. Pracę znajdzie tu 3000 osób. Obiekt ma zacząć działać w trzecim kwartale przyszłego roku.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

13℃
3℃
Poziom opadów:
2.3 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
18.67 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro