Jak ustrzec się przed kieszonkowcami? Policja i ZTM edukują
W Poznaniu rozpoczęła się akcja "Bezpieczny pasażer - stop kieszonkowcom". W okresie przedświątecznym policja wraz z Zarządem Transportu Miejskiego będą ostrzegać i edukować.
Od wtorku policjanci i przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego wręczają pasażerom komunikacji miejskiej ulotki z informacjami jak nie dać się okraść kieszonkowcom. Ulotki rozdawane będą na głównych węzłach przesiadkowych oraz na przystankach, w tramwajach i autobusach, w pobliżu targowisk i galerii handlowych.
W gorączce przedświątecznych przygotowań w pojazdach bywa szczególnie wiele osób, a złodzieje kieszonkowi wykorzystują tłok. Wystarczy chwila nieuwagi, zwłaszcza podczas wsiadania i wysiadania z pojazdu, aby stracić portfel z dokumentami, gotówką, czy kartami płatniczymi albo telefon komórkowy - mówi Bogusław Bajoński, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. ZTM i KMP w Poznaniu będą rozdawać ulotki, chcąc zwrócić uwagę pasażerów na podstawowe zasady i zachowania, które pomogą uniknąć kradzieży - dodaje.
Przede wszystkim musimy być czujni, pilnować swoich rzeczy, nie zostawiać plecaka czy torebki otwartej i trzymać je przy sobie. Gdy chcemy mieć pod ręką telefon, to trzymajmy go w zamkniętej kieszeni - tłumaczy Wiesław Nowak, naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.
Jak ustrzec się kradzieży kieszonkowych? Warto przestrzegać poniższych zasad:
- Przechowywać niewielkie kwoty pieniędzy w kilku miejscach;
- Wartościowych rzeczy i portfela nie nosić w "reklamówkach", w tylnej kieszeni spodni, ani w bocznych kieszeniach płaszcza czy kurtki;
- Torebkę trzymać przed sobą i - dosłownie - pod ręką (pieniądze, dokumenty i klucze chować w przegródce z dodatkowym zapięciem);
- W trakcie zakupów nie prezentować zawartości portfela;
- Ani na chwilę nie zostawiać torebki bez nadzoru, w tramwaju czy autobusie nie "zajmować" nią siedzącego miejsca i oddalać się w celu np. skasowania biletu/ zapłacenia za podróż z tPortmonetki.