Reklama

Poznań: będzie protest pracowników Amazona

fot. Maciej Kopiński
fot. Maciej Kopiński

Na środę pracownicy Amazona zrzeszeni w związku zawodowym zaplanowali protest. Domagają się m.in. podwyżek i uregulowania czasu przerw. W listopadzie przerwano mediacje, które prowadzono między zarządem Amazona i związkiem zawodowym.

O napiętej sytuacji w Amazonie pisaliśmy już na naszym portalu. Związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza działający w centrum logistycznym domaga się m.in. podwyżki dla pracowników L1 do 16 zł za godzinę i proporcjonalnych podwyżek dla pracowników L3, a także dodatku stażowego po 12 i 24 miesiącach o 10% i 15%. Równocześnie chcą, by pracownicy otrzymywali akcje pracownicze, mieli roczny grafik pracy oraz uregulowany czas przerw.

Przez wiele tygodni prowadzone były rozmowy na ten temat między zarządem Amazona i związkiem zawodowym. Pod koniec listopada mediacje zostały zerwane. Wówczas związek tłumaczył, że ogłosi pogotowie strajkowe i zorganizuje referendum strajkowe.

- Jesteśmy po wielu spotkaniach negocjacyjnych i pierwszym spotkaniu mediacyjnym, które pokazało, że strony pozostają przy swoich stanowiskach. Żałujemy że powstałego sporu zbiorowego nie udało się rozwiązać w drodze rokowań i mediacji - mówiła nam Marzena Więckowska z Amazona w listopadzie.

Dziś już wiadomo, że na środę związek zawodowy planuje protest przed Amazonem. - Równocześnie informujemy, że związek rozpoczął spór zbiorowy z agencjami Adecco, Randstadt, Manpower. Żądamy min. umów agencyjnych nie krótszych niż 3 miesiące. W grudniu przed biurami agencji w różnych miastach odbędą się akcje ulotkowe na temat warunków pracy w Amazonie pod hasłem: Dość śmieciowych umów i głodowych pensji. Popieramy strajk pracowników Amazona - wyjaśniają członkowie OZZ Inicjatywa Pracownicza. - Pracownicy zorganizowali petycję, w której żądają stałego i bezpośredniego zatrudnienia, a póki to nie nastąpi chcą, żeby Amazon ustalał ze związkami zawodowymi ile procent pracowników może być zatrudnionych na umowy tymczasowe - dodają.

Protest ma się rozpocząć około 16.30. OZZ zachęca, by brali w nim udział wszyscy pracownicy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
4.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro