Reklama

Handel bronią: rosną zyski Niemiec i Rosji

fot. wikipedia commons
fot. wikipedia commons

W skali globalnej zyski z handlu bronią uległy skurczeniu. Są jednak państwa, które nie poddały się tym tendencjom. Na czoło pod tym względem wysuwa się Rosja, dobrze radzą sobie również takie państwa jak Szwajcaria czy Niemcy.

Odpowiednie dane przytacza Rzeczpospolita, powołując się na raport opublikowany przez Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI). Statystyki obejmują rok 2014 i porównano je z 2013 rokiem. W zestawieniu brakuje jednak m.in. firm chińskich.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA

Spory spadek zanotowały przedsiębiorstwa amerykańskie. Wciąż kontrolują one jednak 54,5 proc. wartego 401 miliardów dolarów rynku. Mniejsze dochody osiągnęły także firmy z Europy Zachodniej Wyjątkami są tutaj Szwajcaria (+ 11,2 proc.) i Niemcy (+ 9,4 proc.). W przypadku naszych sąsiadów jest to efekt m.in. sporego zainteresowania produkowanymi przez tamtejsze stocznie okrętami wojennymi.

Choć gospodarka Rosji pogrąża się w kryzysie, tamtejsze firmy zbrojeniowe mają się bardzo dobrze. W gronie 100 największych tego typu producentów na świecie znajduje się już 11 przedsiębiorstw z rosyjskim kapitałem. Pod względem wartości transakcji daje to 10,2 proc. Rosjanie sporo eksportują, wzrost zawdzięczają również zwiększeniem nakładów na wojsko w wykonaniu administracji Władimira Putina.

Na drugim biegunie znalazła się Ukraina. Tamtejszy przemysł wojskowy skurczył się o połowę. Wszystko za sprawą zamknięcia rynku rosyjskiego, konfliktu we wschodniej części kraju i osłabienia hrywny.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
-2℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
21.55 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro