Reklama
Reklama

Wycinają zdrowe drzewa w Parku im. Karola Marcinkowskiego?

fot. Prawo do Miasta
fot. Prawo do Miasta

W piątek do naszej redakcji pisali czytelnicy zaniepokojeni wycinką drzew (ich zdaniem zdrowych) na terenie Parku im. Karola Marcinkowskiego. Tymczasem Urząd Miasta twierdzi, że usuwane są chore rośliny.

- Przed chwilą otrzymaliśmy od sympatyka pakiet fotografii, wykonanych dosłownie przed chwilą, dokumentujących wycinanie na dużą skalę dużych, zdrowych drzew w parku im. K Marcinkowskiego. Nasz sympatyk próbował dowiedzieć się telefonicznie w Zarządzie Zieleni Miejskiej dlaczego tyle dużych zdrowych drzew jest nagle wycinanych i dlaczego powstając całe "łyse pola" w parku, gdzie dotąd można było schronić się w cieniu. Odpowiedzią było zdziwienie, że tym się interesuje, a nie powinien i żeby przestał - pisał Lech Mergler ze stowarzyszenia Prawo do Miasta.

W sobotę do całej sytuacji odniósł się przedstawiciel Urzędu Miasta. - Wycinka drzew na terenie Parku im. Karola Marcinkowskiego odbywa się na wniosek Zarządu Zieleni Miejskiej, na podstawie zgody Miejskiego Konserwatora Zabytków, wydanej decyzją nr 256/2015. Do wycinki wytypowano dziesięć topoli i jedną wierzbę ze względu na ich zły stan po uszkodzeniach przez silne wiatry oraz jeden wiąz, ze względu na zły stan zdrowotny drzewa. Zostały zakwalifikowane do usunięcia, bo ich suche konary stanowiły niebezpieczeństwo dla odwiedzających park ludzi, zwłaszcza biorąc pod uwagę sąsiedztwo licznie przyciągającego młodzież skatepark’u. Niebezpieczne są zwłaszcza topole, które rosną szybko, co powoduje ich łamliwość. Nie należało ryzykować, stąd decyzja o wycince po wizji lokalnej. Gdyby stan drzew nie kwalifikowałby ich do likwidacji, zostałyby ogłowione, czyli zredukowano by znacznie ich koronę, aby drzewa odrodziły się samoczynnie. Zarząd Zieleni Miejskiej posadzi w Parku im. Karola Marcinkowskiego dwanaście drzew, by zrekompensować ten ubytek. Będą to duże, rozrośnięte egzemplarze, o obwodzie pnia min. 15 cm - poinformowała Hanna Surma, rzecznik prasowy magistratu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
7.07 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro