Reklama

Centrum: ścieżka dla rowerzystów z jezdni dla kierowców?

Radny Tomasz Wierzbicki proponuje, by na trzech ulicach w centrum Poznania - Garbarach, Mostowej i Solnej, wytyczyć ścieżki rowerowe dla rowerzystów z jezdni dla kierowców. Miasto przeanalizuje ten pomysł.

Ulice Garbary, Mostowa i Solna należą do bardzo zakorkowanych. Często poruszają się tędy nie tylko kierowcy, ale też rowerzyści. W przypadku tych drugich lawirowanie między autami nie jest bezpieczne. Ułatwić życie miłośnikom dwóch kółek chce Tomasz Wierzbicki, radny Prawa do Miasta.

- Tu nie chodzi o likwidację dwóch pasów, które są, tylko nieznaczne ich zwężenie o około pół metra. Dzięki temu mielibyśmy z boku pas rowerowy. Myślę, że byłoby to z korzyścią i dla rowerzystów i dla kierowców, bo rowerzyści korzystaliby ze swojej przestrzeni, a nie jeździliby między samochodami - tłumaczy Tomasz Wierzbicki.

Zanim jednak pomysł miałby zostać wprowadzony w życie, muszą go przeanalizować radni i urzędnicy. - Uważam, że trzeba to robić z głową. Może zacznijmy najpierw od mniej uczęszczanych ulic - mówi Małgorzata Dudzic-Biskupska, radna PO. - Na ciągle zakorkowanych ulicach to nie jest dobry pomysł. Te ścieżki na pewno nie będą bezpieczne dla wszystkich użytkowników, a poza tym tam cały czas jest korek - dodaje.

Wierzbicki odpowiada, że takie rozwiązanie zastosowano we Wrocławiu. - Zastosowano je na ulicach o identycznej szerokości co w Poznaniu i tam to rozwiązanie się sprawdza - wyjaśnia.

Być może miasto rozważy na ulicach utworzenie buspasów, po których poruszać się będą mogli także rowerzyści. Tak stanie się m.in. na ulicy Kościelnej. Czy na trzech ulicach wskazanych przez radnego zajdą zmiany? Urzędnicy będą to analizować.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
7.35 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro