Reklama
Reklama

Tak ma wyglądać stary dworzec PKP: zobacz wizualizacje

Wnętrze  | fot. PiG Architekci
Wnętrze | fot. PiG Architekci

Już w październiku poznaniacy zdecydowali, jak ma wyglądać elewacja starego dworca PKP w Poznaniu - odtworzona zostanie historyczna fasada budynku. Zobacz więcej wizualizacji obiektu i jego otoczenia.

We wrześniu zaprezentowano mieszkańcom jakie plany ma PKP wobec starego budynku dworca PKP Poznań Główny. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w starym Poznaniu Głównym przywrócone zostaną funkcje pasażerskie. Co ciekawe - powierzchnia dedykowana obsłudze podróżnych ma zwiększyć się dwukrotnie w stosunku do byłego dworca. Poza funkcją dworcową w obiektach mają się mieścić hotel oraz biura. Cała inwestycja ma być etapowana - w następnych etapach pojawiać się będą kolejne budynki (widoczne na wizualizacjach). - W pierwszym etapie oczywiście zbudowana zostanie część do obsługi pasażerów - mówił we wrześniu Jarosław Bator z PKP SA.

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA


We wrześniu pokazano dwa warianty elewacji obiektu. Jedna zakładała odbudowę historycznej fasady dworca, a druga - zachowanie i rewitalizację istniejącej fasady (dziś ukrytej pod warstwą betonu) oraz zabezpieczenie jej za przeszkleniem. W październiku ogłoszono, że mieszkańcy wybrali wariant z odtworzeniem fasady i ten ma być realizowany.

Inaczej ma wyglądać także plac Dworcowy. Częściowo będzie pełnić funkcję rekreacyjną (część bliżej budynku starego Poznania Głównego), a częściowo funkcję komunikacyjną - poruszać się tędy będzie m.in. komunikacja miejska (autobusy) i samochody. Koncepcja przewiduje także połączenie kładką pieszą z ul. Głogowską w sąsiedztwie Dworca Zachodniego i zawiera konkretne rozwiązania komunikacyjne.

Nie wiadomo jeszcze kiedy dokładnie inwestycja będzie realizowana. - Jeśli chodzi o terminy to pod koniec 2018 roku chcielibyśmy aby powstało to, co z punktu widzenia poznaniaków jest najważniejsze, a więc pierwsza faza obejmująca powierzchnię ogólnodostępną, dworcową plus hotel i kładka. A następnie, w kolejnych etapach, powstawać będą kolejne budynki biurowe - tłumaczył we wrześniu Bator.

PiG Architekci, pracownia, w której przygotowano projekt, udostępniła więcej wizualizacji prezentujących nie tylko wygląd samego budynku, ale też jego otoczenia. Urzędnicy zaznaczają, że wciąż jest to wstępna koncepcja, a "dyskusja o szczegółach tak naprawdę na dobre jeszcze się nie zaczęła".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
4℃
Poziom opadów:
2 mm
Wiatr do:
27 km
Stan powietrza
PM2.5
12.17 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro