Reklama
Reklama

Dodatkowe 200 mln złotych dla Poznania z unijnej kasy

Dodatkowe dofinansowanie otrzymała m.in. przebudowa Kaponiery | fot. PIM

Do Poznania trafi o blisko 200 mln złotych więcej unijnego dofinansowania niż zakładano. Pieniądze przyznano głównie na już ukończone inwestycje. "Nadwyżka" zostanie zarezerwowana na kolejne inwestycje.

Do Poznania trafią dodatkowe 192 mln złotych z unijnej puli. Jak informuje Gazeta Wyborcza, pieniądze zostały nam przyznane przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju na opóźnione i zakończone inwestycje prowadzone w naszym mieście. Unijne pieniądze z programu Infrastruktura i Środowisko (pula na lata 2007 - 2013) trzeba rozliczyć do 31 grudnia tego roku i okazało się, że np. kolejarze nie wykorzystali wszystkich pieniędzy. Tym samym środki można było przesunąć na inny cel. Gdyby to się nie stało - pieniądze po prostu by przepadły.

Jasne jest, że w ciągu kilku tygodni nie uda się przeprowadzić inwestycji za miliony złotych. Stąd decyzja, by dofinansować inwestycje, które już się zakończyły, a na które miasta biorą np. kredyty, które spłacają latami. Na co przyznano środki Poznaniowi? O 30 mln złotych więcej niż planowano trafiło na przebudowę ronda Jana Nowaka Jeziorańskiego i torów na ul. Grunwaldzkiej, dodatkowe 24 mln złotych trafiło na wciąż trwającą przebudowę Kaponiery, o blisko 100 mln złotych wzrośnie natomiast dofinansowanie dla zakupu 45 tramwajów Solaris Tramino realizowanych w ostatnich latach. Więcej pieniędzy przeznaczono też na zajezdnię na Franowie - o ponad 40 mln złotych.

Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania w rozmowie z Gazetą Wyborczą przyznaje, że pieniądze nie zostaną od razu wydane. Mają posłużyć jako "rezerwa" na inwestycje planowane przez miasto. Będą wkładem własnym przy inwestycjach, o których dofinansowanie Poznań będzie się domagać w najbliższych latach. A tych jest sporo - m.in. oczekiwana od lat trasa tramwajowa na Naramowice czy przebudowa ulicy Święty Marcin.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia! Również dla Poznania
4℃
2℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
31 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro