Reklama
Reklama

Poznań ma nowoczesne centrum zaawansowanych technologii

W tym tygodniu w Poznaniu, na terenie Kampusu Morasko, otwarto Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii. To miejsce, w którym pracować będą najlepsi specjaliści z nauk ścisłych, technicznych i przyrodniczych.

Prace nad powstaniem Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii rozpoczęły się kilka lat temu. - Bardzo się cieszę, dlatego że to centrum jest na terenie Kampusu Morasko. Jest to centrum międzyuczelniane, międzywydziałowe i interdyscyplinarne, które ma służyć wszystkim uczelniom - mówi prof. Bronisław Marciniak, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

To właśnie w WCZT pracować będą najlepsi specjaliści zajmujący się naukami ścisłymi, przyrodniczymi i technicznymi. Mają tu dostęp do najnowocześniejszego sprzętu. - Aparatura i instalacje dla chemii są na poziomie europejskim - mówi prof. Bogdan Marciniec, przewodniczący Komitetu Koordynacyjnego WCZT. - W Poznaniu próbowaliśmy zebrać ekspertów z chemii, biologii, biotechnologii i medycyny zainteresowanych badaniami, by zaproponowali jaka to ma być aparatura. Jest więc dedykowana - dodaje.

W trakcie badań naukowcy będą m.in. zajmować się syntezą chemikaliów, biochemikaliów i agrochemikaliów. Będą też opracowywać biotechnologie i zaawansowane technologie.

WCZT jest wyposażone m.in. w jedną z trzech w Europie nanozrywarkę. - To urządzenie wytrzymałościowe, które pozwala badać nano- i mikrowłókna, ich wytrzymałość oraz elastyczność. Dzięki dużej precyzji tego urządzenia możemy analizować pojedynczą nić pająka bądź jedwabiu - mówi Marek Nowicki z WCZT.

Będzie tu pracować 200 naukowców, a także najlepsi magistranci i doktoranci z poznańskich uczelni i instytutów. Budowa obiektu kosztowała ponad 250 mln złotych, z czego ponad 213 mln dała Unia Europejska.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

14℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
16.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro