Reklama

Poznań ma nowy pomnik

fot. Szymon Szczęsny
fot. Szymon Szczęsny

U zbiegu ulic Masztalarskiej, 23 Lutego i Rynkowej powstał nowy poznański pomnik. Przedstawia Klemensa Janickiego - poetę tworzącego w okresie odrodzenia, który był związany m.in. z Poznaniem.

O tym, że w Poznaniu powstanie pomnik Klemensa Janickiego pisaliśmy na naszym portalu już w ... 2010 roku. Wówczas Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, które stawia obiekt wraz z UWI Inwestycje, otrzymało pozwolenie na budowę pomnika. Już wtedy mówiono, że monument stanie u zbiegu ulic Masztalarskiej, 23 Lutego i Rynkowej.

5 lat temu ogłoszono konkurs na przygotowanie projektu pomnika. Wygrała koncepcja autorstwa Joanny Buczak i Dariusza Wieczerzaka. Przedstawia Klemensa Janickiego z kartką papieru i piórem. Figurę Klemensa Janickiego osadzono na 2,5-metrowej kolumnie zrobionej z piaskowca.

Janicki żył w latach 1516 - 1543. Pisał poezję w języku łacińskim. Uczył się w Akademii Lubrańskiego w Poznaniu. Na Uniwersytecie Padewskim uzyskał dyplom doktora filozofii. W 1540 roku otrzymał "Laur Poetycki" od papieża Pawła III, co świadczy o tym, że był jednym z najwybitniejszych twórców odrodzenia.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
6.95 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro