Reklama
Reklama

Stary Rynek: rzeźby lodowe od 11 grudnia!

Ubiegłoroczone rzeźby | fot. Adrian Juzak
Ubiegłoroczone rzeźby | fot. Adrian Juzak

STIHL Poznan Ice Festival, kolejna edycja Festiwalu Rzeźby Lodowej, odbędzie się od 11 do 13 grudnia na poznańskim Starym Rynku. Weźmie w niej udział 24 artystów m.in. z Japonii, Kanady i Filipin. Będą rzeźbić w 20 tonach lodu.

Festiwal Rzeźby Lodowej to już poznańska tradycja. W tym roku odbędzie się dziesiąta edycja imprezy, która każdego roku przyciąga na Stary Rynek tłumy. Wielkie otwarcie STIHL Poznan Ice Festival odbędzie się w piątek, 11 grudnia, o 17.00.

- Zgromadzeni na poznańskim Starym Rynku widzowie, będą mogli podziwiać "Ice Show" w wykonaniu tancerzy z Teatru Tańca oraz poznać artystów, którzy w weekend pokażą swoje rzeźbiarskie możliwości. Następnie w świąteczną atmosferę wprowadzi wszystkich popularny, gospelowy zespół Sound"n"Grace. Kulminacyjnym momentem wieczoru będzie próba pobicia rekordu Guinnessa w liczbie osób wykonujących polską kolędę "Dzisiaj w Betlejem" - informują organizatorzy festiwalu.

Pierwszą rywalizację zawodników zaplanowano na 10.00 w sobotę. Będzie to Speed Ice Carving. Zadaniem uczestników będzie odtworzenie w lodzie losowo wybranego wzoru w jedyne 25 minut. - Motywy rzeźb są trzymane w tajemnicy do samego końca. Aby zmieścić się w limicie czasowym, dłuta i pilarki artystów będą pracowały na najwyższych obrotach. Zawodnicy będą rywalizować w 3-osobowych grupach. Do kolejnej rundy przechodzi jeden artysta z każdego teamu. W finałowym starciu na podestach zostanie już tylko 3 najlepszych rzeźbiarzy. Zwycięzcę wybierze jury, w składzie: autorytet w dziedzinie sztuki, przedstawiciel miasta Poznań oraz śmiałek wybrany z publiczności - dodają.

W niedzielę przekonamy się, kto przygotuje najpiękniejszą autorską pracę w lodzie. Uczestnicy będą mieć 8 godzin na odwzorowanie swojego projektu w bryle lodu. Tutaj rywalizacja odbywa się w 2-osobowych zespołach.

W ubiegłym roku najpiękniejszą rzeźbę przygotowali Kanadyjczycy. Drugie miejsce zajął zespół mieszany Francuz i Polak, a trzecie - Amerykanie. Zwycięzców tegorocznej edycji poznamy w niedzielę o 18.00. Rzeźby zostaną wówczas efektownie podświetlone.

Rzeźbiarze w trakcie festiwalu zużywają około 20 ton lodu w około 160 bryłach. Udział w wydarzeniu zapowiedziało 24 artystów z 10 państw - w tym Filipin, Japonii, Kanady i Polski. To największa tego typu impreza w Europie.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
8.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro