Reklama
Reklama

Wielkopolska: szpitale mają dostać mniej pieniędzy

Narodowy Fundusz Zdrowia proponuje przekazanie w przyszłym roku mniejszej liczby środków dla powiatowych szpitali. Wielkopolski Związek Szpitali Powiatowych mówi o zagrożeniu dla funkcjonowania tych placówek.

Sytuacja szpitali powiatowych na terenie województwa nie jest dobra, a w przyszłym roku może być jeszcze gorsza. Narodowy Fundusz Zdrowia proponuje, by kontrakty dla szpitali były niższe niż w tym roku.

- Kwoty zaproponowane przez oddział wojewódzki NFZ są dla nas trudne do zaakceptowania - mówi Lech Janicki, przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Wielkopolskiego. - Ponad połowa szpitali otrzymała kwotę niższą niż w tym roku. Jeśli są jakieś zwyżki, to minimalne. Spora kwota została zarezerwowana na cele związane z kompensacją wynagrodzeń dla pielęgniarek. Uważamy, że powinno to być sfinansowane z innych źródeł - dodaje.

Mniej pieniędzy ma trafić na kontrakty szpitalne. - Nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć właściwego funkcjonowania bieżącego tych placówek. Szczególnie uderzy to w małe szpitale - zaznacza.

Zdaniem prezesa Wielkopolskiego Związku Szpitali Powiatowych, wciąż wymaga się od takich placówek cięcia kosztów. - Jesteśmy w Europie na przedostatnim miejscu jeśli chodzi o ilość środków PKB na sektor ochrony zdrowia - tłumaczy Zbyszko Przybylski.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
2.55 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro