Reklama

Stary Browar sprzedany za 290 mln euro!

fot. Maciej Kuszela
fot. Maciej Kuszela

W połowie października pisaliśmy, że do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów trafił wniosek od spółki z grupy Deutsche Bank w sprawie nabycia poznańskiego centrum handlowego Stary Browar. Na początku listopada UOKiK wyraził zgodę na przejęcie. Dziś wiadomo, że do sprzedaży doszło.

W październiku do UOKiK trafił wniosek RREEF Investment (spółka z grupy Deutsche Bank) w sprawie nabycia od Fortis Nowy Stary Browar centrum handlowego Stary Browar w Poznaniu. W komunikacie UKOKiK informował: "Zgłoszenie zamiaru koncentracji dotyczy planowanego nabycia przez RREEF Investment GmbH z siedzibą we Frankfurcie nad Menem nieruchomości stanowiącej Centrum Handlowe Stary Browar położonej w Poznaniu przy ul. Półwiejskiej 42, a także związanych z nią praw, od spółki Fortis Nowy Stary Browar Spółka z o.o. z siedzibą w Poznaniu".

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA


Na początku listopada UOKiK wydał zgodę na przejęcie. Dziś Stary Browar oficjalnie potwierdza, że doszło do zmiany właściciela. Nabywcą jest fundusz Deutsche Asset & Wealth Management (Deutsche AWM) zajmujący się inwestowaniem na rynku nieruchomości. Obiekt sprzedano za przybliżoną kwotę 290 mln euro.

- Tym, którzy zostaną na miejscu, powierzam Stary Browar z poczuciem, że oddaję go w dobre ręce - mówi Grażyna Kulczyk, twórczyni Starego Browaru. - Wiem, że zrobią wszystko, by nadal jego dewizą była najwyżej postawiona poprzeczka, a jednocześnie wizja, pionierstwo i przede wszystkim robienie czegoś dla ludzi - dodaje.

- Znaleźliśmy tu wszystkie ważne elementy: w Europie Stary Browar jest w zasadzie niepowtarzalnym połączeniem kultury i retailu w zachwycającym estetycznie, docenionym wieloma nagrodami otoczeniu - komentuje Marek Jakubiak, dyrektor nieruchomości w polskim oddziale Deutsche AWM.

Twórczyni Starego Browaru przyznaje, że pracę nad tym projektem zawsze będzie uważać za sukces i przygodę życia. - Wspólnie pokazaliśmy, że idea 50/50 działa - można zrealizować rentowne przedsięwzięcie biznesowe, które w połowie dedykowane jest także sztuce. Można prowadzić biznes, robiąc coś dobrego dla innych. Pokazaliśmy to i dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili. W Starym Browarze stworzyliśmy jedno z najbardziej niezwykłych centrów handlu w tej części Europy. Jednocześnie wspólnie z Fundacją Art Stations przez te lata zorganizowaliśmy setki wydarzeń kulturalnych, w których udział wzięły dziesiątki tysięcy poznaniaków i gości z całej Polski i świata. Jestem dumna, że zrobiliśmy to tu, wPoznaniu, dokładając swoją cegiełkę do rozwoju miasta - tłumaczy Grażyna Kulczyk.

Grażyna Kulczyk równocześnie zapowiada, że teraz skupi się na promowaniu sztuki na poziomie ogólnopolskim. - Moim marzeniem od lat pozostaje stworzenie Muzeum Sztuki Współczesnej światowego formatu - temu celowi chcę poświęcić się przez najbliższe lata - zapowiada. Nieoficjalnie mówi się, że Kulczyk już rozmawia z władzami Warszawy, na temat utworzenia w tym mieście muzeum.

Stary Browar każdego roku odwiedza około 10 milionów osób. To nie tylko sklepy. Swoją siedzibę ma tu m.in. Art Station Foundation by Grażyna Kulczyk oraz galeria sztuki Art Stations. Są tu kawiarnie, restauracje, kluby muzyczne, kino oraz centrum medyczne. Stary Browar to także 5-gwiazdkowy hotel Blow Up Hall 50 50. Cały obiekt ma blisko 50 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni handlowej oraz blisko 5 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Znajduje się tu 1000 miejsc postojowych.

Deutsche AWM, nowy właściciel Starego Browaru, posiada w swoim portfolio 10 nieruchomości na terenie Polski - m.in. biurowce Metropolitan i Rondo 1 w Warszawie. To aktywa w wysokości około 1,3 mld euro. Fundusz działa jednak nie tylko w naszym kraju.

Czy po przejęciu przez niemiecki koncern, Stary Browar nadal będzie dla Ciebie atrakcyjny?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
3℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
41.01 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro