Reklama

W przyszłym roku będą dłuższe kolejki do ortopedy?

2,5 miliona zł mniej ma dostać szpital ortopedyczny imienia W. Degi na leczenie pacjentów w przyszłym roku. NFZ odpiera zarzuty, twierdzi, że szpital nie ma gorszej umowy.

Szpital ortopedyczny na Wildzie jest największą placówką tego typu w Wielkopolsce. Jest też jedną z najlepszych o takim profilu w Polsce. Ponad jedna trzecia pacjentów pochodzi spoza Poznania. Na zabieg czeka się nawet kilka lat. Szpital protestuje przeciwko aneksowi do umowy z NFZ na przyszły rok. Twierdzi, że dostanie mniej pieniędzy, mimo że wielkopolski NFZ ma na 2016 rok 62 miliony więcej do rozdysponowania dla szpitali. U nas mamy kolejki wieloletnie, gdzie indziej są mniejsze i ci chorzy naprawdę dopisują się do naszego szpitala. Bardzo trudno odmówić im przyjęcia, czy odmówić zapisania - tłumaczy prof. Jacek Kaczmarczyk, kierownik Katedry Kliniki Ortopedii szpitala im. Degi w Poznaniu.

W propozycjach na rok 2016 będzie mniej o około 2,5 mln zł i z tym trudno się pogodzić - mówi dr n. med. Witold Bieleński, dyrektor szpitala im. Degi w Poznaniu.

NFZ ripostuje, że wysokość zeszłorocznej umowy się nie zmienia, a szpital policzył dodatkowe środki, które w ostatnich miesiącach dostał na leczenie. Jednocześnie zapowiada rozmowy z dyrekcją ortopedii. 5 mln złotych to były dodatkowe środki finansowe przeznaczone na koniec roku na zabiegi endoprotezo-plastyki z czego 1/5 czyli milion złotych dostał szpital im. Degi. Natomiast naszą ideą było i jest to żeby pacjent mógł być operowany jak najbliżej miejsca zamieszkania - mówi Małgorzata Lipko, rzecznik Wielkopolskiego Oddziału NFZ. Dyrektor dostał w tym roku propozycję planu finansowego, który jest zwiększony. Mówię o pierwotnym planie finansowym, który jest zwiększony w stosunku do roku poprzednie. Zresztą w tej placówce rok rocznie kontrast wzrasta - dodaje.

Tymczasem rząd PiS chce zlikwidować NFZ, a rozdział pieniędzy na służbę zdrowia powierzyć wojewodom. Ta instytucja obecnie jest całkowicie nieudolna a także obrośnięta interesami różnych środowisk i spośród nacisku lobbingu tych środowisk nie może się wyzwolić - mówi Tadeusz Dziuba, poseł PiS, sejmowa komisja zdrowia.

Wojewodowie są przedstawicielami rządu, określonej opcji politycznej i obawiam się, że rozdział np. środków może być podyktowany pewnymi sympatiami politycznymi odnośnie gdzie, kto jakim szpitalem powiatowym zarządza - mówi Rafał Grupiński, poseł PO. Zdaniem Platformy Obywatelskiej likwidacja NFZ może doprowadzić do chaosu i ogromnego marnotrawstwa pieniędzy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
8.75 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro