Reklama
Reklama

Ceny paliw ponownie spadają. Dobre prognozy dla kierowców

fot. fot. walker M / freeimages.com

Po kilkutygodniowym okresie wzrostów, ceny paliw na polskich stacjach benzynowych ponownie zaczęły spadać. To efekt m.in. rekordowo dużych zapasów na krajowych rynkach. Prognozy dla kierowców wyglądają optymistycznie.

Jak informuje e-petrol.pl, od początku listopada surowiec tanieje w handlu hurtowym, na cenę dla polskich nabywców wpływ ma również koniec umacniania się dolara w stosunku do złotówki. Średnia cena oleju napędowego to obecnie 4,34 PLN/l, a benzyny bezołowiowej 95 4,42 PLN/l. To spadek o odpowiednio 2 i 4 grosze w porównaniu z poprzednim tygodniem. Wyjątkiem jest autogaz. 2,09 PLN/l to najwyższa cena od stycznia tego roku.

Analitycy e-petrol.pl przewidują, że paliwa w najbliższym tygodniu nada będą tanieć. W przypadku oleju napędowego cena może spaść nawet do 4,24 PLN/l.

Spadek cen to efekt dużych zapasów na światowych rynkach, ale nie tylko. Portal wyborcza.biz donosi, że nad Wisłę dotarły już pierwsze transporty surowca z Kurdystanu (region autonomiczny w Iraku). Na rynek weszła również ropa z Arabii Saudyjskiej. To złe informacje dla Rosji, ponieważ Polska jest jednym z największych odbiorców tamtejszych paliw. Większa konkurencja powinna przełożyć się na spadek cen na stacjach.

Przypominamy, że średnie ceny paliw w Poznaniu można śledzić tutaj.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
7℃
Poziom opadów:
1.5 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
9.28 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro