Reklama
Reklama

NIK krytycznie o Kaponierze: nierealny kosztorys, błędy w przetargu

fot. Włodzimierz Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

Poznańska Gazeta Wyborcza dotarła do raportu Najwyższej Izby Kontroli dotyczącego przebudowy ronda Kaponiera. Wnioski z niego płynące są bardzo niekorzystne dla osób i instytucji odpowiedzialnych za inwestycję. Wątpliwości dotyczą m.in. przeprowadzonego przetargu.

Kontrola trwającej od pięciu lat inwestycji rozpoczęła się w maju. Wystąpienia pokontrolne NIK trafiły już m.in. do Zarządu Dróg Miejskich i urzędu miasta. Najwięcej zastrzeżeń dotyczy działalności byłego zastępcy dyrektora ZDM ds. inwestycji, Kazimierza Skałeckiego.

Kontrolerzy uznali m.in., że kosztorys w wysokości 150 milionów złotych był zbyt mały. Ponadto źle został przygotowany przetarg, którego jedynym kryterium miała być cena. Firma FOJUD stworzyła projekt niezgodny z warunkami przetargu, mimo to ZDM zapłacił jej za pracę. Okazało się również, że drogowcy mieli świadomość fatalnego stanu Mostu Uniwersyteckiego już od 2006 roku. Mimo to w pierwotnym projekcie zlecono tylko jego remont, a nie generalną przebudowę.

Raportu nie chce komentować w mediach Kazimierz Skałecki. Na łamach Wyborczej odniósł się za to do niego prezydent Jacek Jaśkowiak. - Kaponiera jest przykładem jakości działania urzędu za prezydentury Ryszarda Grobelnego. Oto dlaczego uważam, że należałoby wprowadzić ograniczenie kadencyjności. Wówczas byłoby wiadomo, że najdłużej po ośmiu latach ktoś nowy zweryfikuje, co i jak zostało wykonane. Teraz czuję, jakbyśmy sprzątali po poprzednikach - powiedział.

Przedstawiciele NIK zastrzegają, że raport nie jest jeszcze ostateczny. Kierownictwo kontrolowanych jednostek ma teraz 21 dni na wniesienie ewentualnych zastrzeżeń. Dopiero wtedy powstanie finalna wersja dokumentów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
9.12 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro