Reklama
Reklama

Projekt budżetu na przyszły rok: więcej na administrację, najwięcej na oświatę

Jacek Jaśkowiak wraz z zastępcami zaprezentowali projekt budżetu miasta na przyszły rok. Najwięcej środków trafi na oświatę. O 1 mln złotych więcej niż w tym roku przeznaczono na administrację.

W poniedziałek zaprezentowano budżet Poznania na przyszły rok. Dochód miasta ogółem oszacowano na 2,9 mld złotych, a wydatki ogółem na 3,1 mld złotych. Deficyt wyniesie ponad 200 mln złotych. Biorąc pod uwagę wydatki bieżące najwięcej pieniędzy tradycyjnie zostanie przeznaczonych na oświatę - 896 mln złotych. To o 6 mln złotych więcej, niż w tym roku. Więcej środków trafi także na drogi i komunikację zbiorową - 624 mln złotych (o 15 mln więcej niż w 2015). Mniej pieniędzy miasto chce przeznaczyć na politykę społeczną i zdrowotną - w tym roku były to 344 mln złotych, a w przyszłym ma to być 339 mln złotych.

Wydatki na administrację mają nieznacznie wzrosnąć - ze 148 mln złotych w skali roku do 149. O 2 mln złotych więcej niż w tym roku przeznaczonych ma zostać na kulturę (90 mln zł) oraz o 32 mln więcej na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska. Mniej pieniędzy niż w tym roku przeznaczono na gospodarkę przestrzenną i nieruchomości (38 mln zł zamiast 49 mln zł). Wydatki na sport i turystykę mają się utrzymać na takim samym poziomie jak w 2015 roku - 31 mln zł. Więcej pieniędzy trafi na działania związane z bezpieczeństwem mieszkańców - 63 mln złotych (w 2015 roku to 60 mln zł).

Wśród inwestycji planowanych do realizacji od 2016 roku władze miasta wymieniają m.in. budowę nowego domu pomocy społecznej za 35 mln złotych, rozbudowę zespołu szkół na Szczepankowie, budowę przedszkola na Strzeszynie, budowę sali gimnastycznej przy SP nr 4, budowę schroniska dla zwierząt za 30,5 mln złotych, renowację parku Wodziczki za 3,5 mln złotych, modernizację parku przy os. Czecha za 3,7 mln złotych, modernizację pływalni na os. Piastowskim za 12 mln złotych czy rozbudowę systemu rowerów publicznych za 8,6 mln złotych. Nie oznacza to jednak, że inwestycje te zakończą się w przyszłym roku - są planowane na kilka lat, a dla niektórych w przyszłym roku powstanie jedynie projekt.

W ramach projektów unijnych miasto chce realizować w przyszłości m.in. budowę tramwaju na Naramowice (dwa pierwsze etapy), przebudowę "Trasy Kórnickiej" i torowiska w ulicy Żegrze wraz z budową odcinka do ul. Unii Lubelskiej, rewitalizację Starego Rynku, czy przebudowę torowiska w ul. Wierzbięcice i 28 Czerwca 1956 na odcinku od Królowej Jadwigi do Kilińskiego. Większość z nich ma się jednak rozpocząć nie wcześniej niż w 2017 roku.

Teraz nad projektem budżetu będą pracować miejscy radni.

Jak oceniasz projekt budżetu Poznania na przyszły rok?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
5.78 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro