Reklama
Reklama

Rzecznik Praw Dziecka interweniuje w sprawie rodzinnej transmisji w Internecie

fot. logopol.pl
fot. logopol.pl

O poznańskiej rodzinie, której życie można śledzić w Internecie, pisaliśmy w czwartek na naszych łamach. W piątek interwencję w tej sprawie podjął Rzecznik Praw Dziecka, którego zdaniem, transmisja godzi w dobra osobiste małoletnich.

Pierwsza rodzina w Polsce na żywo w internecie. Mogą Państwo oglądać całą naszą rodzinę 24h/dobę - pisze rodzina Dzikowskich na stronie internetowej, na której umieszczono także obraz live z 12 kamer rozmieszczonych na terenie ich mieszkania. Jak udało nam się wczoraj ustalić, rodzina zdecydowała się pokazać jak wygląda ich życie, bo kiedyś wzięli udział w programie telewizyjnym dotyczącym wychowania dzieci i przedstawiono ich nie tak, jak sobie tego życzyli. Zdecydowali się więc zaprezentować prawdę. Dodatkowo zbierają też pieniądze na bieg, o którym piszą na swojej stronie internetowej.

Okazuje się jednak, że Państwo Dzikowscy mogą nawet stanąć przed sądem. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Dziecka, który o transmisji został poinformowany przez internautów. Rzecznik wystąpił już do poznańskiego Sądu Rejonowego z wnioskiem o podjęcie działań przez sąd opiekuńczy i wgląd w sytuację małoletnich - Godzi to w dobra osobiste małoletnich, narusza ich prawo do ochrony wizerunku i prywatności, może również nieść za sobą bezpośrednie zagrożenie dla życia i bezpieczeństwa dzieci - wyjaśnia Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka i dodaje -Bezrefleksyjne otwieranie drzwi do prywatności, a nawet intymności dziecka sprawia, że prywatność czy intymność traci znaczenie, przestaje być wartością. Tworzy się moda na wystawianie na widok publiczny wszystkiego. Jeśli tego rodzaju praktyki nie będą krytykowane, w społeczeństwie może pojawić się przekonanie, że rezygnacja z prywatności własnej czy dziecka to norma, więc w internecie wolno zamieszczać wszystko. W rezultacie, gdzieś po drodze, zdeptana zostaje godność dziecka, która jest przecież źródłem jego dóbr osobistych, czyli właśnie wizerunku, czci, życia prywatnego i innych.

Na razie transmisja z poznańskiego mieszkania jest cały czas dostępna w Internecie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
12.84 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro