Reklama

Rzecznik Praw Dziecka interweniuje w sprawie rodzinnej transmisji w Internecie

fot. logopol.pl

O poznańskiej rodzinie, której życie można śledzić w Internecie, pisaliśmy w czwartek na naszych łamach. W piątek interwencję w tej sprawie podjął Rzecznik Praw Dziecka, którego zdaniem, transmisja godzi w dobra osobiste małoletnich.

Pierwsza rodzina w Polsce na żywo w internecie. Mogą Państwo oglądać całą naszą rodzinę 24h/dobę - pisze rodzina Dzikowskich na stronie internetowej, na której umieszczono także obraz live z 12 kamer rozmieszczonych na terenie ich mieszkania. Jak udało nam się wczoraj ustalić, rodzina zdecydowała się pokazać jak wygląda ich życie, bo kiedyś wzięli udział w programie telewizyjnym dotyczącym wychowania dzieci i przedstawiono ich nie tak, jak sobie tego życzyli. Zdecydowali się więc zaprezentować prawdę. Dodatkowo zbierają też pieniądze na bieg, o którym piszą na swojej stronie internetowej.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA

Okazuje się jednak, że Państwo Dzikowscy mogą nawet stanąć przed sądem. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Dziecka, który o transmisji został poinformowany przez internautów. Rzecznik wystąpił już do poznańskiego Sądu Rejonowego z wnioskiem o podjęcie działań przez sąd opiekuńczy i wgląd w sytuację małoletnich - Godzi to w dobra osobiste małoletnich, narusza ich prawo do ochrony wizerunku i prywatności, może również nieść za sobą bezpośrednie zagrożenie dla życia i bezpieczeństwa dzieci - wyjaśnia Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka i dodaje -Bezrefleksyjne otwieranie drzwi do prywatności, a nawet intymności dziecka sprawia, że prywatność czy intymność traci znaczenie, przestaje być wartością. Tworzy się moda na wystawianie na widok publiczny wszystkiego. Jeśli tego rodzaju praktyki nie będą krytykowane, w społeczeństwie może pojawić się przekonanie, że rezygnacja z prywatności własnej czy dziecka to norma, więc w internecie wolno zamieszczać wszystko. W rezultacie, gdzieś po drodze, zdeptana zostaje godność dziecka, która jest przecież źródłem jego dóbr osobistych, czyli właśnie wizerunku, czci, życia prywatnego i innych.

Na razie transmisja z poznańskiego mieszkania jest cały czas dostępna w Internecie.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
3℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
3.45 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro