Reklama
Reklama

Poznań: niezwykłe zdjęcia z 1945 roku

Gilotyna w niemieckim areszcie śledczym przy Młyńskiej | fot. Zbigniew Zielonacki / CYRYL

Od piątku na stronie internetowej Cyfrowego Repozytorium Lokalnego można oglądać niezwykłe zdjęcia wykonane w naszym mieście w 1945 roku przez Zbigniewa Zielonackiego. Fotoreporter dokumentował Poznań tuż po wojnie. Części zdjęć nie upubliczniono - są zbyt drastyczne.

Cyfrowe Repozytorium Lokalne to miejsce, w którym można znaleźć dokumenty, zdjęcia czy mapy prezentujące historię Poznania. Najnowszy zbiór to fotografie przedwojennego fotoreportera "Kuriera Poznańskiego" Zbigniewa Zielonackiego, który jako jedyny oficjalnie dokumentował Poznań w 1945 roku - tuż po wojnie.

Na jego zdjęciach widać płonące Chwaliszewo, ruiny domów, porzucone wojskowe maszyny. - Dzięki upoważnieniu otrzymanemu od urzędników jako jeden z pierwszych po ucieczce Niemców widział miejsca, które u każdego poznaniaka budziły strach i przerażenie - wnętrza aresztu śledczego na Młyńskiej, Fortu VII, siedziby Gestapo w przedwojennym Domu Żołnierza, obozu w Żabikowie - wyjaśnia Danuta Bartkowiak z CYRYL-a.

- Wstrząsające są fotografie z ekshumacji tymczasowych cmentarzy, które powstały w całym mieście w ślad za postępującą Armią Czerwoną (największy cmentarz czerwonoarmistów i cytadelowców znajdował się na obecnym pl. Mickiewicza) - dodaje. Na zdjęciach widać także proces i egzekucję namiestnika Kraju Warty - Arthura Greisera. - W szybkim procesie w poznańskiej Auli Uniwersyteckiej jako zbrodniarz wojenny został skazany na powieszenie. Jego śmierć na stokach Cytadeli na oczach dziesiątek tysięcy mieszkańców Poznania była symbolicznym znakiem końca wojny i ostatnią publiczną egzekucją w Europie - tłumaczy.

Wszystkie zdjęcia wykonane przez Zielonackiego są przejmujące. Części z nich zdecydowano się nie publikować ze względu na ich drastyczność. Mają być udostępniane np. osobom piszącym prace naukowe na ten temat. Zobacz wybrane zdjęcia. Cały zbiór znajdziesz TUTAJ.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
39.39 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro