Reklama
Reklama

Koncepcja zagospodarowania centrum Poznania jeszcze w tym miesiącu

fot. organizatorzy konkursu
fot. organizatorzy konkursu

Jeszcze w tym miesiącu ma zostać rozstrzygnięty konkurs na koncepcję zagospodarowania centrum Poznania z ulicami Święty Marcin czy 27 Grudnia. Ogłoszono go w sierpniu. Do organizatorów wpłynęły 23 prace. 24 listopada wybrane zostaną zaprezentowane poznaniakom.

W 2013 roku miasto przedstawiło koncepcję zmian dla ulicy Święty Marcin. Zaproponowano m.in. utrzymanie tu jedynie ruchu lokalnego, zwężenie jezdni z dwóch do jednego pasa ruchu, a także wprowadzenie zakazu przejazdu ulicą Ratajczaka przez Święty Marcin.

W marcu tego roku zorganizowano konsultacje w sprawie koncepcji przebudowy Świętego Marcina od Kościuszki do Marcinkowskiego oraz Al. Marcinkowskiego od ulicy Święty Marcin do Podgórnej, podczas których zaprezentowano mieszkańcom dwa warianty. W czerwcu ogłoszono, że w trakcie konsultacji mieszkańcy wskazywali na wariant II, jako ten do realizacji. Łącznie do PIM i Urzędu Miasta wpłynęło około 50 opinii na temat koncepcji. Wśród propozycji do koncepcji były m.in. maksymalne poszerzenie chodnika od strony północnej ulicy pomiędzy Ratajczaka i Al. Marcinkowskiego (opinię uwzględniono). Dodatkowo mieszkańcy negowali odsunięcie przejścia dla pieszych od krawędzi jezdni np. w rejonie ulicy Piekary. Tę uwagę także uwzględniono.

Kolejny krok w kierunku zagospodarowania ścisłego centrum uczyniono w sierpniu. W połowie miesiąca ogłoszono konkurs na zagospodarowanie przestrzeni obejmującej obszar ulicy Św. Marcin oraz ulic 27 Grudnia, Gwarnej, Kantaka, Ratajczaka, alei Marcinkowskiego i placu Wolności. - Organizatorzy konkursu oczekują twórczego podejścia do rozwiązań przestrzenno-funkcjonalnych obszaru ulic i placów objętych konkursem w ramach stworzenia przestrzeni spotkań i rekreacji, stanowiących wspólną przestrzeń dla aktywności społeczno-kulturalnej w powiązaniu z komunikacją. Opracowaniu wytycznych do konkursu posłużyły m.in.: wyniki ankiet przeprowadzonych wśród mieszkańców oraz właścicieli nieruchomości, a także warsztaty ze społecznościami lokalnymi, które odbyły się 23 czerwca w CK Zamek - tłumaczyła w sierpniu Hanna Surma, rzeczniczka Urzędu Miasta.

Konkurs zorganizowano we współpracy z poznańskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich. Prace można było składać do 29 października. Dziś już wiadomo, że wpłynęły 23 projekty. - Publiczna prezentacja wybranych prac konkursowych oraz dyskusja z mieszkańcami i użytkownikami terenów objętych opracowaniem konkursowym odbędzie się we wtorek, 24 listopada o godzinie 17.00 w Holu Balkonowym w CK Zamek - informuje SARP. Już w sierpniu tłumaczono, że wybierając zwycięską koncepcję pod uwagę będą brane również głosy mieszkańców wyrażane w trakcie tego spotkania. Tym bardziej warto więc się na nie wybrać.

Za pierwsze miejsce w konkursie przewidziano nagrodę w wysokości 25 tysięcy złotych. Nagroda za drugie miejsce to 15 tysięcy złotych, a za trzecie miejsce - 10 tysięcy złotych. - Celem konkursu jest także wyłonienie autora (zespołu autorskiego), który oprócz uzyskania nagrody przewidzianej w konkursie będzie miał możliwość uczestnictwa (odpłatnego) w kontynuacji działań projektowych związanych z modernizacją śródmieścia. Miasto Poznań zabiega o środki unijne na remont śródmieścia, w związku z tym laureat I nagrody będzie zaproszony do prac nad uzyskaniem tych środków (np. do opracowania układu funkcjonalnego śródmieścia), a następnie do dalszych etapów prac projektowych - wyjaśniają organizatorzy konkursu.

Kilka miesięcy temu twierdzono, że pierwsze zmiany na Świętym Marcinie (związane z organizacją ruchu) zajdą jeszcze w tym roku. Dziś jest to jednak mało prawdopodobne.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega!
17℃
6℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
30 km
Stan powietrza
PM2.5
16.43 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro