Reklama
Reklama

11 listopada w Poznaniu: nie tylko imieniny ulicy Święty Marcin

fot. Włodzimierz  Hoppel / archiwum
fot. Włodzimierz Hoppel / archiwum

Choć 11 listopada w Poznaniu to przede wszystkim świętomarcińskie rogale i korowód na ulicy Święty Marcin, również w naszym mieście obchodzić będziemy Święto Niepodległości. Atrakcje pojawią się na Placu Wolności. Gęsina będzie natomiast królować na Starym Rynku.

O atrakcjach związanych z imieninami ulicy Święty Marcin piszemy m.in. TUTAJ. Nie są to jednak jedyne wydarzenia w naszym mieście, które zaplanowano na 11 listopada.

Na Placu Wolności odbywać się będą uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. - Tegoroczne Święto Niepodległości w Poznaniu odbędzie się pod hasłem "Kawaleria w Poznaniu". Uroczystości rozpocznie msza święta odprawiona o godz. 9.00 w poznańskiej Farze - wyjaśnia Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego.

Główne uroczystości zaczną się o 10.30 na Placu Wolności. - Podobnie jak w latach poprzednich, dla uczestników święta przygotowana zostanie strefa historyczna. Rekonstruktorzy przedstawią historię Wielkopolskiej Brygady Kawalerii i poznańskiej kawalerii, tak tej tradycyjnej konnej, jak i zmechanizowanej. Nie zabraknie żołnierskiej grochówki, ułanów, a także wystrzału z armaty prawosławnej. W rolę działonowego, jak co roku, wcieli się wojewoda wielkopolski - dodaje. Poznaniacy będą tu mogli zobaczyć m.in. motocykl Sokół 1000, tankietkę TKS czy Fiata 612. Pojawi się też ćwiczeniowy, drewniany koń, na którym będzie można spróbować swych kawaleryjskich umiejętności.

Także na Placu Wolności, między 11.00 i 13.00, zorganizowany zostanie niepodległościowy plac zabaw. - Dzieci będą mogły toczyć specjalne koła, wziąć udział w slalomie na koniku, czy porzucać do celu wolantem. Dla uczestniczących w zabawie rodzin mamy rogale świętomarcińskie - zapowiadają organizatorzy z Biura Poselskiego Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz.

Podobnie jak w ubiegłych latach na Starym Rynku zaplanowano imprezę "Gęsina na imieninach". Organizatorzy podkreślają, że zależy im głównie na popularyzowaniu gęsiny jako jednego z najsmaczniejszych i najzdrowszych mięs w grupie produktów drobiowych. - Chcemy uczynić z gęsiny potrawę narodową - zapowiadają.

Na Starym Rynku powstanie strefa, w której odbywać się będą prezentacje kulinarne połączone z degustacją, a także występy artystyczne czy animacje dla dzieci i młodzieży. "Gęsina na imieninach" będzie promowana m.in. w trakcie świętomarcińskiego korowodu (kucharze z pieczonymi gęsiami na tacach przejdą ulicą), a także na Placu Wolności, gdzie poznaniacy będą częstowani Gęsią Strawą.

11 listopada otwarty dla zwiedzających będzie też Fort Va. Więcej szczegółów TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
9.38 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro