Reklama
Reklama

Budowa odlewni aluminium na Wildzie w zawieszeniu

Wydział Ochrony Środowiska na razie nie wyda decyzji w sprawie powstania odlewni aluminium na Wildzie.

Odlewnię aluminium w jednej z hal przy ulicy 28 Czerwca chce w przyszłym roku otworzyć firma ze Śląska. Na razie przedsiębiorstwo dostało zgodę na inwestycję z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Sanepidu. Do rozpoczęcia budowy potrzebuje jeszcze pozytywnej opinii miejskich urzędników. Przeciwko inwestycji protestuje część mieszkańców Wildy. Obawiają się, że zakład będzie zanieczyszczał powietrze. Inwestycja powstaje w pobliżu przedszkola, szpitala i osiedla mieszkaniowego. Jest cały czas problem z tą strefą przemysłową po Cegielskim, czy ją rozwijać, czy ją zwijać. My byśmy chcieli żeby ją raczej wygaszać - mówi Dorota Bonk-Hammermeister, przewodnicząca Rady Osiedla Wilda. Kolejną wątpliwością ludzi jest ruch ciężarówek, który się na pewno zwiększy, bo trzeba dowozić złom i ewentualne aluminium wywozić - dodaje.

Inwestor zapewnia, że odlewnia będzie spełniać najwyższe standardy. Jest bocznica kolejowa, do której mamy bezpośredni dostęp tuż pod naszą halą. To był też czynnik na plus dla tej lokalizacji. Poza tym jest stosunkowo niewielka produkcja, która stanowi zaledwie kilka samochodów dziennie. Nie może być instalacja tej klasy, która by nie zapewniła wszystkich norm środowiskowych i pozostałych - nie mogłaby istnieć w centrum miasta - tłumaczy Maciej Kleszcz, przewodniczący rady nadzorczej firmy Bobrek.

Tymczasem urzędnicy Wydziału Ochrony Środowiska deklarują, że wstrzymają budowę, jeżeli inwestycja będzie negatywnie oddziaływać na środowisko. W momencie kiedy materiały, które były złożone przez wnioskodawcę wykazywały, że oddziaływanie ponadnormatywne wychodzi poza teren, do którego wnioskodawca ma prawo czyli poza teren działki, na którym będzie postawiona inwestycja wtedy nie możemy wydać pozytywnych decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach - mówi Piotr Szczepanowski, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska UMP.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Poznań w środę niemal najcieplejszy w Polsce. Idzie załamanie pogody
26℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
15.85 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro