Reklama
Reklama

Krysiewicza: odbudują kamienicę-żelazko?

Tak wyglądała kamienica | fot. Michał Nadolski - archiwum
Tak wyglądała kamienica | fot. Michał Nadolski - archiwum

We wrześniu 2011 roku z terenu u zbiegu ulic Krysiewicza i Ogrodowej zniknęła kamienica ze względu na swój kształt nazywana żelazkiem. Trzeba było ją wyburzyć ponieważ znajdowała się w złym stanie technicznym. Jest szansa, że obiekt zostanie odbudowany. Chcą tego nowi właściciele terenu.

Prace rozbiórkowe u zbiegu ulic Krysiewicza i Ogrodowej rozpoczęły się pod koniec sierpnia 2011 roku. Było oficjalne pożegnanie narożnikowego budynku, zdjęcia i wspomnienia. Obecnie to "żelazko" jest wspomnieniem poznaniaków. Obiekt trzeba było rozebrać, gdyż groził zawaleniem po zapadnięciu się jednej ze ścian. Jednym z powodów zapadnięcia się ściany były prace ziemne prowadzone na budowie przy ulicy Półwiejskiej. Te zostały wówczas wstrzymane przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Szukasz nieodpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej, rodzinnej itp.? Skorzystaj z listy jednostek nieodpłatnego poradnictwa lub porad prawnych dostępnych dla mieszkańców Poznania.
REKLAMA


Rozbiórka zakończyła się we wrześniu 2011 roku. Już wtedy pojawiały się pytania - co dalej z tym terenem. Miejski Konserwator Zabytków podkreślał, że każdy projekt będzie musiał być przez niego zaakceptowany.

W 2013 roku pisaliśmy, że ówczesny właściciel terenu, Polma Real Estate, chce odbudować kamienicę na podstawie projektu z pracowni CDF Architekci. Zapowiadano, że nowa kamienica ma mieć wiernie zrekonstruowaną elewację. Na parterze miały się znaleźć punkty usługowe oraz handlowe, na wyższych kondygnacja - biura. Najwyżej umieszczone miały być apartamenty z tarasami. Prace miały się rozpocząć już w 2013 roku, ale nie ruszyły do dziś.

Jak informuje Głos Wielkopolski, nastąpił zwrot w sprawie terenu, na którym stała kamienica-żelazko. Działka zmieniła właściciela. Tym razem właścicielem jest poznańska firma Constructa Plus, która chce odbudować obiekt i to na podstawie projektu znanego od kilku lat (właśnie z pracowni CDF Architekci). Nie wiadomo jeszcze kiedy prace się rozpoczną, ale inwestorzy zapowiadają, że jeśli uda im się skomercjalizować budynek, prace zakończą się w 2017 roku.

Z takiego obrotu spraw cieszy się m.in. zastępca prezydenta Poznania, Mariusz Wiśniewski. - Będziemy na pewno kibicować tej inwestycji. Domknie to urbanistycznie do niedawna zdegradowany tu kwartał zabudowy miejskiej od czasów II Wojny Światowej, który - za sprawą dwóch innych już inwestycji przy Półwiejskiej i Krysiewicza - zaczął prezentować się zdecydowanie pozytywnie - wyjaśnia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
21.14 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro