Reklama

Narodowy Bank Polski wyemituje okolicznościowe monety z Józefem Piłsudskim

fot. NBP
fot. NBP

Narodowy Bank Polski przygotowuje serię okolicznościowych monet związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Pierwsza moneta z tej serii ukaże się w listopadzie, a na jej awersie znajdzie się Józef Piłsudski.

Seria okolicznościowych monet "Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości" liczy cztery monety, które będą ukazywały się od 2015 do 2018 roku. Jako pierwsza zaprezentowana zostanie moneta z Józefem Piłsudskim, która do obiegu trafi 9 listopada. Narodowy Bank Polski przygotował dwie monety - złotą stuzłotówkę oraz srebrną dziesięciozłotówkę. Za projekt monet odpowiada Dobrochna Surajewska, a ciekawość wzbudza zwłaszcza dziesięciozłotówka o nietypowym kształcie. Moneta jest prostokątna. Do obiegu trafi 2500 złotych monet oraz 30000 monet srebrnych.

W kolejnych latach prezentowane będą monety z Józefem Hallerem (2016), Romanem Dmowskim (2017) oraz Ignacym Janem Paderewskim (2018). Sprzedaż monety z Józefem Piłsudskim rozpocznie się 9 listopada w oddziałach okręgowych Narodowego Banku Polskiego oraz za pośrednictwem sklepu internetowego należącego do NBP.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
9.33 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro