Reklama

Halloween w Poznaniu: imprezy nie tylko dla dzieci

fot. Mateusz Kina - archiwum

Piątek i sobota dla wielu upłyną pod znakiem straszenia. Halloween najbardziej popularne jest za oceanem, ale coraz częściej również Polacy obchodzą to "święto". Na targowiskach już można kupić wydrążone dynie, a w mieście odbywa się sporo halloweenowych imprez.

Historycy początki Halloween wiążą z celtyckim festiwalem Samhain (lub Samuin), co oznacza w języku staro-irlandzkim "koniec lata". Festiwal kończył "jaśniejszą połowę" roku i dawał początek tej "ciemniejszej". Celtowie wierzyli, że w noc Samhain granica dzieląca świat żywych i umarłych jest szczególnie cienka. Dzięki temu właśnie tej nocy dobre duchy zapraszane są do domów, a złe duchy są przeganiane poprzez ubieranie się w straszne stroje, które są dziś tak popularne w trakcie Halloween.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA


Dziś Halloween to przede wszystkim międzynarodowy dzień straszenia i dobrej zabawy. Najchętniej obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Obchody polegają przede wszystkim na ubieraniu kostiumów, a także chodzeniu od domu do domu i proszeniu o słodycze.

W Poznaniu Halloween widać m.in. na targowiskach, gdzie od pewnego czasu królują dynie. Są te tradycyjne, jeszcze czekające na wydrążenie, ale też te już gotowe do "straszenia" bliskich. Miłośnicy horrorów z pewnością ucieszą się na myśl o imprezach halloweenowych organizowanych w mieście, a jest ich sporo.

Mutlikino 51 zaprasza na tradycyjną już "Noc Grozy i Horrorów", która rozpocznie się o 22.00 w piątek. Będzie tu można zobaczyć "Łowcę czarownic", "Demona", "Szubienicę" oraz "Taśmy Watykanu".

Na imprezę zaprasza klub Voliera. Osoby w przebraniach będą mogły zrobić zakupy w barze w niższych cenach. Początek o 21.00 w piątek. Na "Alterween" zaprasza Alternativa Club. Ta halloweenowa impreza również odbędzie się w piątek i będzie okraszona sporą dawką rocka. Aż przez 3 dni Halloween będzie obchodzić klub Pod Minogą. Wydarzenie rozpoczyna się w czwartkowy wieczór i będzie się odbywać również w piątek i sobotę wieczorem. Osoby przebrane będą mieć przywileje, a dodatkowo na miejscu będzie można zrobić sobie halloweenowy makijaż.

W Poznaniu odbędzie się także sporo imprez halloweenowych dla dzieci. W piątek i sobotę w Klubie Podolany zaplanowano imprezę z tańcem i muzyką wśród świecących dyń. W piątek na Wyspie Wieloryba odbędzie się bal przebierańców. W sobotę kolejne halloweenowe imprezy odbywać się będą w Klubie Raszyn i Palmiarni Poznańskiej, a w ramach Spotkań z przyrodą w Świetlica Cafe zaplanowano dyskusję o nietoperzach.

Szczegóły znajdziesz w naszym kalendarium TUTAJ.

Alternatywą dla Halloween są Korowody Świętych coraz popularniejsze w Polsce. W ramach korowodu jego uczestnicy przebierają się za świętych. - Korowód Świętych ma być zachętą dla dzieci i ich rodziców do poznawania własnych patronów i świętych, którzy nie byli jedynie postaciami z kart książek, ale ludźmi z krwi i kości, takimi jak my - wyjaśniają organizatorzy. W Poznaniu korowody zaplanowano m.in. w szkole specjalnej nr 102, SP Skrzydła, parafii Maryi Królowej, na dziedzińcu Galerii MM, na os. Orła Białego. Więcej TUTAJ.

Czy Halloween uderza w polską tradycję wspominania zmarłych?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
4℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
28 km
Stan powietrza
PM2.5
2.31 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro