Reklama
Reklama

Arabia Saudyjska zbankrutuje w ciągu pięciu lat?

fot. ArRiyadh.com - Arriyadh.com

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega, że utrzymująca się niska cena ropy może doprowadzić do bankructwa Arabii Saudyjskiej i innych krajów regionu.

Arabia Saudyjska posiada cały czas gigantyczne rezerwy walutowe, których wartość sięga ponad 650 miliardów dolarów, ale niska cena ropy powoduje, że deficyt budżetowy w tym roku może sięgnąć 20% PKB. Eksperci twierdzą, że tylko w tym roku kraje arabskie straciły na niskiej cenie ropy 360 mld dolarów, a aby zbilansować budżet Arabii Saudyjskiej cena baryłki ropy powinna wynosić około 106 dolarów. W tej chwili Saudowie sprzedają ropę za około 50 dolarów. Władze w Rijadzie podejmują kroki, które mają ograniczyć kryzys. W tym roku wyemitowano obligacje o wartości 4 miliardów dolarów, a także wycofano prawie 70 miliardów dolarów z zagranicznych funduszy. Podobne problemy mogą mieć zdaniem MFW Oman i Bahrajn, których gospodarki równie mocno uzależnione są od ropy naftowej.

Cierpisz na wypadanie włosów po Covid 19? Tylko w czerwcu zabiegi oksybrazji w salonach Wonderland z 15% rabatem. Zadzwoń do nas: Salon Poznań tel. 607 608 867, Salon Swarzędz tel. 512 526 525 lub zarezerwuj: Wonderland.pl
REKLAMA
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega: w nocy i rano możliwe przymrozki
21℃
5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
5.69 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro