Reklama
Reklama

Arabia Saudyjska zbankrutuje w ciągu pięciu lat?

fot. ArRiyadh.com - Arriyadh.com
fot. ArRiyadh.com - Arriyadh.com

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega, że utrzymująca się niska cena ropy może doprowadzić do bankructwa Arabii Saudyjskiej i innych krajów regionu.

Arabia Saudyjska posiada cały czas gigantyczne rezerwy walutowe, których wartość sięga ponad 650 miliardów dolarów, ale niska cena ropy powoduje, że deficyt budżetowy w tym roku może sięgnąć 20% PKB. Eksperci twierdzą, że tylko w tym roku kraje arabskie straciły na niskiej cenie ropy 360 mld dolarów, a aby zbilansować budżet Arabii Saudyjskiej cena baryłki ropy powinna wynosić około 106 dolarów. W tej chwili Saudowie sprzedają ropę za około 50 dolarów. Władze w Rijadzie podejmują kroki, które mają ograniczyć kryzys. W tym roku wyemitowano obligacje o wartości 4 miliardów dolarów, a także wycofano prawie 70 miliardów dolarów z zagranicznych funduszy. Podobne problemy mogą mieć zdaniem MFW Oman i Bahrajn, których gospodarki równie mocno uzależnione są od ropy naftowej.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
67.94 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro