Reklama
Reklama

Wielkopolska z najniższym bezrobociem, ale też z wysokim wskaźnikiem ubóstwa

We wrześniu stopa bezrobocia w Poznaniu wynosiła 2,5% i była najniższa w Polsce. W całej Wielkopolsce bez pracy jest nieco ponad 6% mieszkańców, co jest najlepszym wynikiem wśród województw. Niestety są też złe wiadomości - nasz region jest na 4. miejscu w kraju pod względem liczby osób żyjących w skrajnym ubóstwie.

Wielkopolska to od lat region, w którym bezrobocie utrzymuje się na najniższym poziomie w kraju. We wrześniu nasze województwo miało stopę bezrobocia na poziomie nieco ponad 6%. Był to najlepszy wynik w kraju wśród województw.

W samym Poznaniu osób bez pracy jest znacznie mniej - tylko 2,5%. Pod koniec września w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych było 8300 osób, czyli o 300 mniej niż w sierpniu oraz aż o 2700 mniej niż w zeszłym roku.

Są też złe wiadomości. - We wrześniu mieliśmy o ponad 400 złotych niższe wynagrodzenie niż przeciętnie w kraju - mówi Arleta Olbrot-Brzezińska z poznańskiego Urzędu Statystycznego. To nie koniec. Wielkopolska jest na czwartym miejscu w kraju pod względem liczby osób żyjących w skrajnym ubóstwie. Gorzej jest tylko w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim i świętokrzyskim.

W Wielkopolsce co 10 gospodarstwo domowe działa na poziomie poniżej minimum egzystencji. - Minimum egzystencji to poziom, na którym zagrożone są podstawowe funkcje życiowe. Takim gospodarstwom domowym nie wystarcza na utrzymanie mieszkania i wyżywienie członków gospodarstwa - wyjaśnia Olbrot-Brzezińska. W przypadku 1-osobowego gospodarstwa minimum to 540 złotych, a 4-osobowego - 1458 złotych.

W Poznaniu co 25 mieszkaniec korzysta z pomocy społecznej. W skali kraju osób żyjących w ubóstwie jest około 3 mln.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
28.13 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro