Reklama
Reklama

Znamy ostateczne wyniki wyborów w Poznaniu

W Poznaniu zdecydowane zwycięstwo odniosła Platforma Obywatelska, a wynik ponad oczekiwania osiągnęła Nowoczesna. Wysoka okazała się też frekwencja, która wyniosła ponad 61%.

Niekwestionowanym zwycięzcą wyborów jest Prawo i Sprawiedliwość, ale poznańscy posłowie tej partii nie ukrywają, że liczyli na lepszy wynik - Ten wynik nie jest dla nas satysfakcjonujący. Spodziewaliśmy się, że Prawo i Sprawiedliwość otrzyma cztery mandaty i szkoda, ze ten czwarty mandat nie został zdobyty, bo zdobyłyby go Paweł Szałamacha, który jest świetnym ekspertem z dziedziny gospodarki - mówi Szymon Szynkowski vel Sęk, nowy poseł z Poznania. Być może Paweł Szałamacha zostanie jednak Ministrem Gospodarki w rządzie PiS.

Miejsce Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Radzie Miasta zajmie Jan Sulanowski - działacz społeczny i osiedlowy radny ze Świerczewa - Jestem z wykształcenia polonistą. Na pewno będą mnie zajmowały kwestie oświaty i kultury - mówi nowy radny o swoich planach w Radzie Miasta. Do Sejmu z poznańskiego PiS trafią też Tadeusz Dziuba oraz Bartłomiej Wróblewski.

Platforma Obywatelska, która w Poznaniu osiągnęła dobry wynik, traci jednego posła. W minionej kadencji w Sejmie zasiadało sześciu poznańskich posłów. W tej chwili będzie ich pięciu. Najlepszy wynik osiągnął Szymon Ziółkowski, który zdobył prawie 30000 głosów. Na kolejnych miejscach są Rafał Grupiński, Waldy Dzikowski, Bożena Szydłowska i Jacek Tomczak.

Doskonały wynik osiągnęła w Poznaniu Nowoczesna Ryszarda Petru. Partia wprowadzi do sejmu dwóch posłów. Zdecydowanym zwycięzcą jest na pewno Joanna Schmidt, która pokonała wszystkich rywali i zdobyła ponad 35000 głosów. Oprócz niej w sejmowych ławach zasiądzie też Marek Ruciński - lekarz ortopeda.

W Poznaniu i powiecie poznańskim Platforma Obywatelska wygrała też wybory do Senatu. Senatorem z Poznania będzie Jadwiga Rotnicka, a z powiatu poznańskiego ustępujący wojewoda Piotr Florek. W wyborach wzięło udział ponad 61% uprawnionych poznaniaków. Pierwsze posiedzenie nowego sejmu odbędzie się 10 listopada.

Wyniki wyborów w Poznaniu:

Platforma Obywatelska - 35,65%

Prawo i Sprawiedliwość - 23,9%

Nowoczesna - 14,49%

Zjednoczona Lewica - 8,07%

Kukiz "15 - 6,06%

KORWiN - 4,77%

RAZEM - 4,6%

PSL - 1,91%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
8℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
19.24 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro