Reklama
Reklama

Ekspert z zespołu Macierewicza o "zamachu smoleńskim" w Poznaniu

Profesor Binienda w trakcie konferencji naukowej | fot. PAP/Leszek Szymański
Profesor Binienda w trakcie konferencji naukowej | fot. PAP/Leszek Szymański

We wtorek na Politechnice Poznańskiej odbędzie się wykład profesora Wiesława Biniendy, eksperta z zespołu Antoniego Macierewicza zajmującego się katastrofą smoleńską. To według tego profesora w Smoleńsku miało dojść do zamachu. Profesor przyjeżdża do Poznania na zaproszenie Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Lecha Kaczyńskiego.

Profesor Wiesław Binienda z amerykańskiego Uniwersytetu Akron we wtorek wygłosi wykłady w Poznaniu. Pierwszy z nich odbędzie się już o 12.30 na Politechnice Poznańskiej. Jak się okazuje, rektor uczelni jest zaskoczony takim spotkaniem w uczelnianych murach. - Nie uważam, żeby takie seminarium w murach naszej uczelni to był dobry pomysł - mówi w rozmowie z Gazetą Wyborczą profesor Tomasz Łodygowski. Dodaje też, że miał urlop i nie miał pojęcia o tym, że ktoś chce zorganizować takie spotkanie.

Obecnie Politechnika Poznańska nie udziela informacji na temat wykładu. - Oficjalne stanowisko jest takie, że nie komentujemy sprawy - dowiadujemy się w biurze rektora.

Kim jest profesor Binienda? To jeden z ekspertów w zespole Antoniego Macierewicza zajmującym się katastrofą smoleńską. To Binienda twierdzi, że w Smoleńsku doszło do zamachu, bo skrzydło samolotu nie zostałoby złamane w wyniku zderzenia z brzozą, a tym samym maszyna mogłaby kontynuować lot. Coś innego musiało jej w tym przeszkodzić. Wersji zespołu Macierewicza nie potwierdza państwowa komisja zajmująca się wyjaśnianiem katastrofy. Zdaniem państwowej komisji skrzydło się złamało, co doprowadziło do katastrofy.

W wykładzie (w języku angielskim) w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej na Berdychowie mogą wziąć udział wszyscy chętni. Wykład się odbędzie, ale rektor zapowiada, że będzie wyjaśniać z inicjatorami spotkania - z Instytutu Informatyki (konkretnie chodzi o profesorów Błażewicza i Węglarza) - m.in. dlaczego o nim nie wiedział.

Na jednym wykładzie jednak się nie skończy. Profesor Binienda przebywa w Poznaniu na zaproszenie Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Lecha Kaczyńskiego i o 18.00 w Pałacu Działyńskich ponownie wygłosi swój wykład "Podsumowanie rezultatów badań numerycznych i eksperymentalnych katastrofy Tu154M" - tym razem w języku polskim. Dodatkowo głos zabierze żona profesora, dr Maria Szonert-Binienda. Będzie mówić o kontekście katastrofy smoleńskiej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
9.18 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro