Reklama
Reklama

Rataje: basen na osiedlu Piastowskim do rozbiórki?

Zdjęcie z wiosny 2014 roku | fot. Elżbieta Skowron
Zdjęcie z wiosny 2014 roku | fot. Elżbieta Skowron

Około 400 tysięcy złotych pochłonęły prace remontowe, które w ubiegłym roku przeprowadzono w pływalni na osiedlu Piastowskim na Ratajach. Dziś okazuje się, że aby obiekt mógł dalej funkcjonować, konieczne jest przeprowadzenie kolejnych prac. Miasto będzie rozważać, czy nie lepiej byłoby wybudować nowy budynek od podstaw.

Latem ubiegłego roku przeprowadzono remont basenu na osiedlu Piastowskim na Ratajach. Obiekt znajdował się w złym stanie technicznym - remont był niezbędny. Inwestycja kosztowała około 400 tysięcy złotych. W ramach robót udało się zmodernizować szatnie, naprawić instalację elektryczną, a także wykonać prace w chlorowni. Roboty przeprowadzono też na dachu obiektu.

Dziś wiadomo, że budynek ma pozwolenie na użytkowanie do końca czerwca przyszłego roku. - Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego zlecił nam do wykonania szereg prac, by możliwe było wydłużenie okresu użytkowania pływalni. To od radnych będzie zależeć czy będą chcieli przeznaczyć kolejne pieniądze na remont starego budynku czy może na jego rozbiórkę i wybudowanie nowego basenu od podstaw - mówi Błażej Daracz, rzecznik POSiR.

O sprawie dyskutowano na ubiegłotygodniowym posiedzeniu Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Miasta. - Ten obiekt ma swoje lata i rzeczywiście prawdopodobnie w połowie przyszłego roku nie będzie już mógł być dłużej użytkowany - mówi Joanna Frankiewicz, przewodnicząca komisji i radna PRO. - Musimy jako miasto zmierzyć się z tą informacją. Trzeba rozważyć różne opcje. Może być tak, że budowa nowego obiektu będzie lepszym rozwiązaniem niż inwestowanie w starą pływalnię - dodaje.

Zanim miasto podejmie decyzję, musi przeanalizować za i przeciw. - Mieszkańcy coraz częściej doceniają bliskość infrastruktury sportowej i rekreacyjnej. Poza tym pływalnia znajduje się przy szkole sportowej o profilu pływackim. Jest więc zasadne, by basen tu wciąż istniał - zaznacza Frankiewicz. - Musimy jednak przeanalizować skutki finansowe takiej inwestycji oraz dla innych obiektów pływackich jak Termy Maltańskie czy Chwiałka.

Błażej Daracz z POSiR zaznacza, że basen na osiedlu Piastowskim cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców. - On ma obłożenie cały czas. I nie zapewniają go tylko uczniowie pobliskiej szkoły sportowej, ale też mieszkańcy, którzy chętnie korzystają z tej pływalni. Dla nas jasne jest, że ten basen musi istnieć - kończy.

Frankiewicz przyznaje, że temat basenu na pewno wróci podczas dyskusji o przyszłorocznym budżecie. - Na posiedzeniu komisji rozmawialiśmy też o budowie nowego basenu na Winogradach. Uważam, że dla tych dwóch inwestycji jest miejsce w Poznaniu i musimy je dokładnie przeanalizować - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zmieniono stopień ostrzeżenia IMGW w Wielkopolsce!
21℃
14℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
8.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro